MEĐU IZMEĐU

GDE NESTAŠE CRNE RUPE?

223 pregleda

Pomoću Nasinog svemirskog teleskopa Hubble međunarodni tim istraživača, predvođen naučnicima sa Odeljenja za astronomiju Univerziteta u Stokholmu ,pronašao je više crnih rupa u ranom univerzumu nego što je ranije prijavljeno. Novi rezultat može pomoći da se shvati kako su nastale supermasivne crne rupe. Naučnici, naime, nemaju potpunu sliku kako su prve crne rupe nastale ubrzo nakon Velikog praska. Poznato je da supermasivne crne rupe, koje mogu težiti više od milijardu sunaca, postoje u centru nekoliko galaksija manje od milijardu godina nakon Velikog praska, prenosi HRT.

„Mnogi od ovih objekata izgledaju masivniji nego što smo prvobitno mislili da mogu biti u tako ranim vremenima – ili su bili veoma masivni ili su rasli izuzetno brzo”, rekla je Alis Jang, doktorant na Univerzitetu u Stokholmu i koautor studija objavljena u The Astrophisical Journal Letters. Crne rupe igraju ključnu ulogu u životnom ciklusu svih galaksija, ali postoje značajne nesigurnosti u razumevanju kako se galaksije razvijaju. Da bi se dobila potpuna slika veze galaksija i evolucije crnih rupa, istraživači su koristili Hubble da ispitaju koliko je crnih rupa postojalo među slabim galaksijama kada je univerzum imao samo nekoliko procenata svoje sadašnje starosti.

Hubble je ponovo snimio početna zapažanja područja istraživanja nakon nekoliko godina. Ovo je omogućilo istraživačima da izmere varijacije u osvetljenosti galaksija. Ove varijacije su svojevrsni izdajnički znak crnih rupa. Identifikovano je više crnih rupa nego što je pronađeno drugim metodama. Novi rezultati posmatranja sugerišu da su neke crne rupe verovatno nastale kolapsom masivnih, netaknutih zvezda tokom prve milijarde godina kosmičkog vremena. Ove zvezde mogu postojati samo u vrlo ranom univerzumu jer su zvezde kasnije generacije kontaminirane ostacima zvezda koje su već živele i umrle.

Druge alternative za formiranje crne rupe uključuju kolaps oblaka gasa, spajanje zvezda u masivne jate i primordijalne crne rupe formirane (spekulativnim fizičkim mehanizmima) u prvih nekoliko sekundi nakon Velikog praska. Sa novim informacijama o formiranju crnih rupa, mogu se konstruisati precizniji modeli formiranja galaksija. Astronomi, takođe, obavljaju osmatranja pomoću Nasinog svemirskog teleskopa James Webb tražeči galaktičke crne rupe koje su nastale ubrzo nakon Velikog praska da bi ustanovili koliko su masivne i gde se nalaze.

(Ilustracija NASA)

(N1)

O autoru

administrator

Ostavite komentar