MEĐU IZMEĐU

MANJE SPAVAŠ, PRE UMREŠ

94 pregleda

Umor posle neprospavane noći poznat je većini ljudi. Devetnaestogodišnji jutjuber emitovao je uživo svoj pokušaj da obori svetski rekord i danima nije spavao. Pošto je ostao budan 250 sati, pratioci bili su jako zabrinuti za njegovo zdravlje. Posle 264 sata i 24 minuta bez sna završio je u bolnici. Zbog ovog izazova veoma opasnog po zdravlje, Nolanu je zabranjeno korišćenje društvene mreže Youtube. On je, inače, želeo da obori Ginisov rekord, ali mu nije pošlo za rukom. Ginisov rekord drži Robert Mekdonald iz 1986. godine koji je nije spavao skoro 19 dana (453) sata.

Spavanje je važan deo svakodnevnog života, jer se tokom sna odmaraju i telo i mozak. Preporuka lekara je da je odraslom čoveku potrebno najmanje sedam sati sna. Izostanak izaziva osećaj depresije, dijabetes, srčani udar, gojaznost, moždani udar i visok krvni pritisak. U tri faze sna parasimpatički nervni sistem, zadužen za odmor i varenje, preuzima potpunu kontrolu u organizmu. Tada su otkucaji srca i krvni pritisak smanjeni. U poslednjoj fazi (REM) oči počinju da se pokreću, a srčana aktivnost se ubrzava. Ona je važna za kognitivne funkcije, kao što su kreativnost, pamćenje i učenje. Ovaj ciklus mogu da poremete alkohol i kofein koji se piju pre spavanja.

Kada se govori o akutnom nedostatku sna, on obično traje dan ili dva, a remeti emocije, spoznaju, upalu i kortizol kod mladih zdravih odraslih osoba. Pokazalo se da hronična deprivacija sna smanjuje kognitivne performanse, menja stanja raspoloženja i istovremeno poremećuje upalu i hormone stresa. Za sada, međutim, malo se razume kako ona može uticati na ove faktore. Ako se ne spava 24 sata telo reaguje kao kada se vozi pod dejstvom alkohola.

Simptomi akutnog nedostatka sna manifestuju se otocima oko očiju, tamnim podočnjacima, razdražljivošću, zamagljenim vidom i povećanom potrebom za hranom. Već drugog dana svi ovi simptomi se pojačavaju, javlja se pad kognitivnih funkcija. Potreba tela za spavanjem postaje sve jača pa se javljaju nevoljne dremke koje traju oko 30 sekundi. Ukoliko se desi da se ne spava i treći dan, telo ima sve veću potrebu za snom, nevoljne dremke su sve češće, javlja se osećaj odvojenosti od stvarnosti i halucinacije. Oporavak od nedostatka ili izostanka sna može da traje danima, ponekad i sedmicama. Radnici koji rade po smenama stalno su izloženi nedostatku sna. U noćnim smenama spavaju od jedan do četiri sata manje od ljudi koji imaju dnevno radno vreme. Noćne smene i manjak sna povećavaju rizik od rane smrti. Pogledajte: https://www.youtube.com/watch?v=tvfMOPTsU_0.

(Ilustracija Pixabay)

(RTS)

O autoru

administrator

Ostavite komentar