MEĐU IZMEĐU

SVETLOST ŽIVOTA POSTOJI

Visited 451 times, 1 visit(s) today

Često se kaže da se svetlost iz očiju neke osobe ugasi kada umre. Međutim, kako nova studija ukazuje, svi živi organizmi, uključujući ljude, emituju sjaj koji se ugasi nakon smrti. Studija, objavljena u časopisu The Journal of Physical Chemistry Letters, ustanovila je da živi organizmi emituju slabu svetlost tokom čitavog života zbog energije oslobođene metaboličkim i ćelijskim procesima. Uočavanje tog slabog signala moglo bi u budućnosti pomoći naučnicima u praćenju povreda i bolesti.

Kako ćelije troše energiju, mitohondrije oslobađaju male količine reaktivnih kiseoničnih molekula (ROS) kao nusproizvod, koji reaguju sa drugim molekulima, uključujući proteine, lipide i fluorofore, emitujući nekoliko retkih fotona. Ali ovaj sjaj, po fenomenu poznat kao ultraslaba emisija fotona (UPE), kao što njegovo ime sugeriše, izuzetno je slab u poređenju sa ambijentalnim izvorima svetlosti i zapravo ga je vrlo teško snimiti. Fenomen je primećen u ćelijama koje pripadaju biljkama, životinjama i ljudima, ali nikada do sada nije posmatran na čitavim organizmima.

Da bi snimili ovaj prizorni sjaj, autor studije Danijel Oblak, vanredni profesor na Univerzitetu Kalgari, i njegovi saradnici iz Centra za istraživanje humanih zdravstvenih terapija pri Nacionalnom istraživačkom savetu koristili su ultraosetljiv digitalni sistem za snianje slika. Postavili su miševe u tamne, temperaturno kontrolisane kućice i snimali ih u trajanju od dva sata. Kada su snimali živog miša, videli su emisiju fotona po celom telu miša, sa svetlijim zonama iznad organa, glave i šapa.

Međutim, kod mrtvih miševa emisija UPE uopšte nije postojala, što ukazuje da se njihova svetlost bukvalno ugasila. „Dok živi miševi emituju snažan UPE, što verovatno ukazuje na tekuće biološke procese i ćelijsku aktivnost, kod mrtvih miševa emisija UPE je skoro nestala”, pišu autori u naučnom radu, koji je podržan programom Quantum Sensors Challenge Nacionalnog istraživačkog saveta Kanade.

I ovaj fenomen nije primećen samo kod životinja – žive biljke takođe emituju poseban sjaj. Istraživači su analizirali UPE kod biljke vidljanke (umbrella tree) i utvrdili da se intenzitet sjaja povećava kada biljke pretrpe povrede ili su izložene visokim temperaturama. Pošto je sjaj povezan sa metaboličkom aktivnošću, količina svetlosti koju tkiva emituju može se povećati kada budu oštećena. Posmatranjem tkiva koja proizvedu previše ili premalo svetlosti, lekari bi mogli neinvazivno da prate zdravlje tkiva. Istraživačima takođe može pomoći praćenje zdravlja i rasta biljaka pod različitim uslovima životne sredine, navode autori.

(TS)

Visited 451 times, 1 visit(s) today

O autoru

administrator

Ostavite komentar