MEĐU IZMEĐU

TESLA I 4 EKSKLUZIVE

128 pregleda

Nikada nijedan naučni časopis ili magazin u svetu nije objasnio zašto je Nikola Tesla bio i ostao nenadmašan u tehnici. Ko ne veruje, neka proveri. I po običaju ponovo imamo četiri ekskluzive pride u decembarskom broju „Galaksije”. Novi susret je u martu, tu se ništa nije promenilo.

Teslianum Ekskluzivno

NAJVEĆI GENIJE TEHNIKE 

Nikola Tesla je najveći koji je imalo čovječanstvo, čije pronalaske svakodnevno koristimo kroz niz uređaja. Dobro je znati i o njegovim izumima za koje su drugi dobili Nobelove nagrade. Potrebno je znati i o njegovim vizijama i predviđanjima tehničkog razvoja u budućnosti, koje su u to vrijeme bile potpuno neshvaćene, za mnoge nerazumljive, tada tehnički neizvodive, a koja su se kasnije skoro sve ostvarile. Kad god je to prilika treba isticati tu genijalnost kroz sagledavanje mogućnosti novih budućih tehničkih rješenja koja se tada nisu ni mogla zamisliti.

Gojko Nikolić

Kvantni prepletaji Ekskluzivno

SVEST I GRANICE NAUKE

I tako, ostajem da se nadam da će svest jednog dana biti potpuno shvaćena na način na koji razumemo osnovnu fiziku. Znam da je pogrdna reč koju filozofi koriste za ovakvu vrstu pogleda na svet scijentizam, ali tek treba da čujem ijedan argument vodootporan na to.

Vlatko Vedral

Pandorina kutija Ekskluzivno

NADRILEKARI RAKA

Iako je amigdalin poznat kao jedan od najboljih primera medicinske prevare, on se i dan-danas prodaje širom sveta i na istu udicu se hvataju i bolesni ljudi u našim krajevima. Internet prevaranti su na početnu priču dodali gomilu novih izmišljotina – recimo, smišljeno je neko pleme iz Avganistana (ili Afrike, ili Južne Amerike, lokacija se menja u zavisnosti od izvora) u kome nema raka, jer tamo svi jedu koštice od kajsije.

Miloš Babić

Sricanje istorije Ekskluzivno

SLAVENOSRBIJA

U vrtlogu ratnog vihora kroz koji danas prolazi Ukrajina potrebno je podsetiti na nastanak i poreklo pokrajine i gradova oko kojih se mesecima vode najžešće borbe. Grad Bahmut (Artemivsk) osnovan je na nenaseljenoj zemlji Donskih Kozaka 1571. kao pogranično, znatno kasnije kao utvrđeno naselje po naređenju Petra Prvog 1701. Godine 1753. postaje sedište Slaveno-Srpske gubernije. Kao i Lugansk (Kameni Brod), koji naseljavaju pukovi slaveno-srpskih husara. Pod vođstvom generala Jovana Horvata, osnivača Nove Srbije.

Boško Bojović

Raspiinjanje mudrosti Ekskluzivno

NOVI LUMPERPROLETER

Lumpenproletarijat, zakovan sportom, televizijom, internetom, jeftinom zabavom, brigom za zdravlje i uživanje i masovnom indoktrinacijom o sopstvenoj sreći (i ispravnosti) biva upotrebljen za ono za šta može biti upotrebljen, a uglavnom biva pacifikovan i pasiviziran u masu iz koje se onda crpu resursi, radni, biološki, glasački, ili već kakva se potreba ukaže.

Jovan Babić

Arhimedova tačka

I OJLER GREŠIO

Ima više primera u istoriji kada su čuveni matematičari ponekad bili u nedoumici u vezi s rezultatom koji su dobili ili pretpostavili (teorema ili hipoteza). U najvećem broju slučajeva to nisu bile greške u uobičajenom smislu te reči već pretpostavke proizašle usled enormne složenosti problema. To najbolje potkrepljuju činjenice da se do dokaza ili opovrgavanja (nalaženje kontraprimera) u brojnim primerima došlo tek s pojavom digitalnih računara dva, tri ili čak četiri veka kasnije. Prikazujemo dve hipoteze (obe pogrešne) jednog od najvećih matematičara svih vremena Leonarda Ojlera.

Miodrag Petković

Darvinova nit

NAŠA VRSTA NIJE ISTA

Protivno papi, nipošto nije najviša tačka evolucije. Takav parametar ne postoji u evolucionom napretku, zato što je prirodna selekcija proces u kojem se životni oblici menjaju da bi se prilagodili bezbrojnim mogućnostima što ih obezbeđuju fizičko okruženje i druge životne forme. Nije sve u složenosti, već u jednostavnoj jedinstvenosti.

Esad Kučević

Šaputanje nerava

SNOVIĐENJA STVARANJA

Zaključak se nameće – bilo da smo preokupirani naučnim ili ličnim pitanjima – snovi će dati odgovor ako im dovoljno verujemo. Naravno, to verovanje ne treba da bude slepo – moramo da zadržimo naše rezerve tako što ćemo da pomešamo i san i javu – ono najbolje od oba sveta!

Petar Nurkić

Virtuelni raj

PEJZAŽI KATASTROFE

Izgleda čudno da možda ne razumemo u potpunosti dugoročnu hemiju deponija, da nasumice nabacane organske materije, rastvarači, boje, kiseline, goriva i deterdženti koji se decenijama mešaju u ogromnim, zapečaćenim predelima mogu izbiti na površinu u neobjašnjivim reakcijama, kao mutirane bakterije ili otrovne i smrdljive mešavine gasova… Mislili smo da smo izolovali svoj otpad, da će nas to učiniti bezbednim, ali on je samo dobio na destruktivnoj moći.

Goran Stanković

Podvizanje uma

GLATKI FRAKTALI

Nađeno je da postoje i druge vrste fraktala, bitno drugačijih osobina. Recimo spajanjem suprotnih strana kvadrata u ravni, ovaj se zakrivljuje tako da zadobija vid torusa, dakle, geometrijskog tela koje nalikuje na alku u lancu, automobilsku gumu ili krofnu. Inače, u geometriji torus se dobija rotacijom kružnice u trodimenzionalnom prostoru oko naročite ose u ravni. Ono što je od značaja u toj transformaciji jeste da rastojanje između tačaka te dve površine ostaje nepromenjeno, pri čemu dobijeno telo ima gladak, a ne svuda razuđeni oblik, poput fraktalnih krivih koje smo pomenuli.

Milan Tasić

Sklapanje pamćenja

JAGUARSKA LICA

Da li je svrha ovakvog modelovanja bila da se u njega utisne pečat moćne životinje kao dokaz porekla ili su jaguarske crte poslužile samo kao izgovor da se kroz njih nesvesno formuliše olmečka predstava lepog lica? Postavlja se, najzad, pitanje zbog čega je taj narod insistirao upravo na takvom obliku.

Raško Radović

Digitalna planeta

PAMETNE VEZE

Koncept pametnog povezivanja (AICon) obuhvata konvergenciju aktuelnih trendova: mobilne mreže pete generacije (5G), internet povezanih objekata (IoT), računarstvo u oblaku (Cloud Computing, CC), veštačka inteligencija/mašinsko učenje (AI/ML) i fenomen velikih podataka (Big Data).

Dragorad Milovanović

Mentalna lozinka

VEĆ VIĐENE SFERE

Farneški Atlant, rimska mermerna skulptura iz drugog stoleća (oko 150. godine nove ere), danas izložena u Nacionalnom arheološkom muzeju u Napulju, kopija je dela iz helenističkog razdoblja – to je najstariji postojeći kip Atlanta, a ujedno i najstariji poznati prikaz neba i klasičnih sazvežđa. Pažljivom pretragom na kugli se mogu razaznati 41, 42 ili po nekim izvorima čak 43 konstelacije poznate helenističkoj astrologiji, odnosno astronomiji, od ukupno 48.

Miodrag Ivanišević

Avanture tastature

BINARNI MAJSTOR

U ranim danima računari su pozajmljivali pojmove iz realnog sveta, desktop umesto radnog stola, datoteka umesto fascikle, folder umesto registratora… Sada je vreme da se taj dug vrati i da realni svet preuzima pojmove i koncepte od računara. Čak i kada se radi o vodoinstalatertvu…

Dejan Ristanović

(Ilustracija Pixabay)

 

O autoru

administrator

Ostavite komentar