МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ТЕСЛА И 4 ЕКСКЛУЗИВЕ

Visited 429 times, 1 visit(s) today

Никада ниједан научни часопис или магазин у свету није објаснио зашто је Никола Тесла био и остао ненадмашан у техници. Ко не верује, нека провери. И по обичају поново имамо четири ексклузиве приде у децембарском броју „Галаксије”. Нови сусрет је у марту, ту се ништа није променило.

Теслианум Ексклузивно

НАЈВЕЋИ ГЕНИЈЕ ТЕХНИКЕ 

Никола Тесла је највећи који је имало човјечанство, чије проналаске свакодневно користимо кроз низ уређаја. Добро је знати и о његовим изумима за које су други добили Нобелове награде. Потребно је знати и о његовим визијама и предвиђањима техничког развоја у будућности, које су у то вријеме биле потпуно несхваћене, за многе неразумљиве, тада технички неизводиве, а која су се касније скоро све оствариле. Kад год је то прилика треба истицати ту генијалност кроз сагледавање могућности нових будућих техничких рјешења која се тада нису ни могла замислити.

Гојко Николић

Квантни преплетаји Ексклузивно

СВЕСТ И ГРАНИЦЕ НАУКЕ

И тако, остајем да се надам да ће свест једног дана бити потпуно схваћена на начин на који разумемо основну физику. Знам да је погрдна реч коју филозофи користе за овакву врсту погледа на свет сцијентизам, али тек треба да чујем иједан аргумент водоотпоран на то.

Влатко Ведрал

Пандорина кутија Ексклузивно

НАДРИЛЕKАРИ РАKА

Иако је амигдалин познат као један од најбољих примера медицинске преваре, он се и дан-данас продаје широм света и на исту удицу се хватају и болесни људи у нашим крајевима. Интернет преваранти су на почетну причу додали гомилу нових измишљотина – рецимо, смишљено је неко племе из Авганистана (или Африке, или Јужне Америке, локација се мења у зависности од извора) у коме нема рака, јер тамо сви једу коштице од кајсије.

Милош Бабић

Срицање историје Ексклузивно

СЛАВЕНОСРБИЈА

У вртлогу ратног вихора кроз који данас пролази Украјина потребно је подсетити на настанак и порекло покрајине и градова око којих се месецима воде најжешће борбе. Град Бахмут (Артемивск) основан је на ненасељеној земљи Донских Козака 1571. као погранично, знатно касније као утврђено насеље по наређењу Петра Првог 1701. Године 1753. постаје седиште Славено-Српске губерније. Као и Луганск (Камени Брод), који насељавају пукови славено-српских хусара. Под вођством генерала Јована Хорвата, оснивача Нове Србије.

Бошко Бојовић

Распиињање мудрости Ексклузивно

НОВИ ЛУМПЕРПРОЛЕТЕР

Лумпенпролетаријат, закован спортом, телевизијом, интернетом, јефтином забавом, бригом за здравље и уживање и масовном индоктринацијом о сопственој срећи (и исправности) бива употребљен за оно за шта може бити употребљен, а углавном бива пацификован и пасивизиран у масу из које се онда црпу ресурси, радни, биолошки, гласачки, или већ каква се потреба укаже.

Јован Бабић

Архимедова тачка

И ОЈЛЕР ГРЕШИО

Има више примера у историји када су чувени математичари понекад били у недоумици у вези с резултатом који су добили или претпоставили (теорема или хипотеза). У највећем броју случајева то нису биле грешке у уобичајеном смислу те речи већ претпоставке произашле услед енормне сложености проблема. То најбоље поткрепљују чињенице да се до доказа или оповргавања (налажење контрапримера) у бројним примерима дошло тек с појавом дигиталних рачунара два, три или чак четири века касније. Приказујемо две хипотезе (обе погрешне) једног од највећих математичара свих времена Леонарда Ојлера.

Миодраг Петковић

Дарвинова нит

НАША ВРСТА НИЈЕ ИСТА

Противно папи, нипошто није највиша тачка еволуције. Такав параметар не постоји у еволуционом напретку, зато што је природна селекција процес у којем се животни облици мењају да би се прилагодили безбројним могућностима што их обезбеђују физичко окружење и друге животне форме. Није све у сложености, већ у једноставној јединствености.

Есад Kучевић

Шапутање нерава

СНОВИЂЕЊА СТВАРАЊА

Закључак се намеће – било да смо преокупирани научним или личним питањима – снови ће дати одговор ако им довољно верујемо. Наравно, то веровање не треба да буде слепо – морамо да задржимо наше резерве тако што ћемо да помешамо и сан и јаву – оно најбоље од оба света!

Петар Нуркић

Виртуелни рај

ПЕЈЗАЖИ КАТАСТРОФЕ

Изгледа чудно да можда не разумемо у потпуности дугорочну хемију депонија, да насумице набацане органске материје, растварачи, боје, киселине, горива и детерџенти који се деценијама мешају у огромним, запечаћеним пределима могу избити на површину у необјашњивим реакцијама, као мутиране бактерије или отровне и смрдљиве мешавине гасова… Мислили смо да смо изоловали свој отпад, да ће нас то учинити безбедним, али он је само добио на деструктивној моћи.

Горан Станковић

Подвизање ума

ГЛАТKИ ФРАKТАЛИ

Нађено је да постоје и друге врсте фрактала, битно другачијих особина. Рецимо спајањем супротних страна квадрата у равни, овај се закривљује тако да задобија вид торуса, дакле, геометријског тела које наликује на алку у ланцу, аутомобилску гуму или крофну. Иначе, у геометрији торус се добија ротацијом кружнице у тродимензионалном простору око нарочите осе у равни. Оно што је од значаја у тој трансформацији јесте да растојање између тачака те две површине остаје непромењено, при чему добијено тело има гладак, а не свуда разуђени облик, попут фракталних кривих које смо поменули.

Милан Тасић

Склапање памћења

ЈАГУАРСKА ЛИЦА

Да ли је сврха оваквог моделовања била да се у њега утисне печат моћне животиње као доказ порекла или су јагуарске црте послужиле само као изговор да се кроз њих несвесно формулише олмечка представа лепог лица? Поставља се, најзад, питање због чега је тај народ инсистирао управо на таквом облику.

Рашко Радовић

Дигитална планета

ПАМЕТНЕ ВЕЗЕ

Kонцепт паметног повезивања (AICon) обухвата конвергенцију актуелних трендова: мобилне мреже пете генерације (5G), интернет повезаних објеката (IoT), рачунарство у облаку (Cloud Computing, CC), вештачка интелигенција/машинско учење (AI/ML) и феномен великих података (Big Data).

Драгорад Миловановић

Ментална лозинка

ВЕЋ ВИЂЕНЕ СФЕРЕ

Фарнешки Атлант, римска мермерна скулптура из другог столећа (око 150. године нове ере), данас изложена у Националном археолошком музеју у Напуљу, копија је дела из хеленистичког раздобља – то је најстарији постојећи кип Атланта, а уједно и најстарији познати приказ небa и класичних сазвежђа. Пажљивом претрагом на кугли се могу разазнати 41, 42 или по неким изворима чак 43 констелације познате хеленистичкој астрологији, односно астрономији, од укупно 48.

Миодраг Иванишевић

Авантуре тастатуре

БИНАРНИ МАЈСТОР

У раним данима рачунари су позајмљивали појмове из реалног света, десктоп уместо радног стола, датотека уместо фасцикле, фолдер уместо регистратора… Сада је време да се тај дуг врати и да реални свет преузима појмове и концепте од рачунара. Чак и када се ради о водоинсталатертву…

Дејан Ристановић

(Илустрација Pixabay)

 

Visited 429 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар