МЕЂУ ИЗМЕЂУ

БАТЕРИЈА ЗА ЦЕО ЖИВОТ

Visited 338 times, 1 visit(s) today

Kинеска новооснована компанија „Бетаволт” је развио батерију којој, како тврди, није потребно пуњење или одржавање 50 година. Kако је пренео лист „Индепендент”, пробој у минијатуризацији атомске енергије значи да су сабијена 63 нуклеарна изотопа у модул величине новчића. Батерија је већ на пилот тестирању, а  планира се масовна производња за уређаје као што су телефони и дронови, али још се не зна када.

Почетни модел нуклеарне батерије испоручује 100 микровата снаге на напону од 3 волра, са димензијама 15x15x5 милиметара. Циљ је да се до 2025. произвеле батерију снаге од 1 вата. Већина људи би вероватао оклевало да носи нуклеарни уређај у џепу, али компанија уверава да вишеслојни дизајн спречава да се натерија запали или експлодира. Нуклеарне батерије раде тако што топлоту из радиоактивног распада претварају у енергију. Обично користе изотопе као што је плутонијум-238 и познате су по својем дугом веку, који траје деценијама без одржавања.

Савршене су за свемирске мисије и локације где нема струје, али нису превише ефикасне, а и коришћење радиоактивних материјала потенцијално поставља питања безбедности и животне средине. Kомпанија, међутим, каже да су „ове батерије еколошки прихватљиве, а након периода распада, 63 изотопа се претварају у стабилан изотоп бакра, који није радиоактиван и не представља никакву претњу или загађење по животну средину”.

 

(Илустрација Betavolt)

(Б92)

Visited 338 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар