МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ИСЕЛИЋЕ СЕ 230 МИЛИОНА!

Visited 377 times, 377 visit(s) today

Чак и ако свет оствари наизглед немогући циљ и ограничи глобално отопљење на 1,5 Целзијусов степен изнад прединдустријског доба, гренландски и антарктички ледени покривачи и даље ће се незаустављиво топити. И то би могло узроковати пораст мора за неколико метара и масовне сеобе из обалских подручја, показује ново међународно истраживање. Научници су покушали да утврде колика је сигурна граница загревања за опстанак великих ледених маса. Анализирали су податке из сателита, климатских модела, ледених језгара, дубокоморских седимената, чак и ДНK лигњи.

Зкључак је забрињавајући. И садашње отопљење од 1,2 степена може покренути брзо повлачење ледених маса и катастрофалан пораст мора, наводи се у научном раду објављеном у часопису Communications Earth and Enviroment. Гренландски и антарктички ледени покривачи садрже довољно леда да повисе светска мора за 65 метара, што је екстреман сценарио, али истраживачи упозоравају да ср мора узети у обзир да би се разумеле размере ризика. Од деведесетих прошлог века  губитак леда се учетворостручио и тренутно износи 370 милијарди тона годишње. Ледници су данас највећи појединачни допринос расту мора, а годишњи пораст се удвостручио у последњих 30 година.

„На 1,5 степена не успоравате пораст мора – напротив, видите убрзање”, каже Крис Стоукс, глациолог са Универзитета Дарам и један од аутора студије. Око 230 милиона људи данас живи на висини мањој од 1 метра изнад мора. Чак и мале промене у количини леда битно мењају обале широм света, узрокујући расељавање стотина милиона људи и штете које надилазе могућности прилагођавања. Нници процјењују да би до краја столећа мора могла расти 1 центиметар годишње.

„То би значило масовне миграције становништва у размерама незабележеним у модерној историји”, објаснио је Џонатан Бамбер, глациолог са Универзитета Бристол и коаутор студије. Посебно забрињава чињеница да се процењени прагови безбедности за ледене масе стално снижавају како наука напредује. Док су ранији модели предвиђали да би, примерице, Гренланд могао колабирати на 3 Целзијуса изнад нуле, данас се процењује да је довољно упола мање.

Према ауторима, једини начин да се спречи колапс ледених покривача јесте ограничити свеопште отопљење на близу 1 степен, што би захтевало драстично смањење емисија и потпуну транзицију с фосилних горива, а то данас делује крајње невероцатно. „Већ сада видимо остварење неких од најцрњих сценарија у погледу губитка леда”, ипозорио је Стоукс. „Нема много тога што улива наду. У најбољем случају, мора ће расти полако. Ограничити отопљење на 1,5 степен и даље би био огроман успех.”

(Илустрација EPA)

(Индекс)

Visited 377 times, 377 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар