Dok su cvrčci (porodica Cicadidae) danas među najraznolikijim grupama indekata, njihovi najraniji prec malo su poznati. No nedavno otkriće fosila u blizini Frankfurta pomaže da se proširi znanje. To je najstariji dosad pronađeni primerak. Detalji su nedavno objavljeni u časopisu Scientific Reports.
Fosil star 47 miliona godina pronađen je u slojevima stene bogate organskom materijom u Meselu, geološkom nalazištu i lokalitetu Uneskove svetske baštine u srednjoj Nemačkoj, koje potiče iz razdoblja eocena (pre otprilike 56 do 33,9 miliona godina). Fosil je gotovo potpuno očuvan, sa zapanjujućim detaljima za tako malog insekta. Novoopisana vrsta nazvana je Eoplatypleuura messelenses i pripada grupi Platypleurini u porodice Cicadidae. Otkriće je još značajnije jer su ovakvi nalazi veoma retki u paleontoliji.
Prema autorima studije, iz razdoblja kenozoika (započelo pre oko 66 miliona godina) poznata su samo 44 fosila cvrčaka. „U poređenju s velikim brojem današnjih vrsta, nađeno je vrlo malo fosila cvrčaka”, izjavila je koautorka Sonja Vedman. „U ovoj porodici pomenuta grupa posebno je zanimljiva, široko je rasprostranjena i uključuje mnoge vrste sa specifičnim osobinama. Prvi put smo sada opisali fosil iz te grupe.”
Telo prvog poznatog primerka vrste dugačko je oko 2,6 centimetra, a raspon krila iznosi oko 6,8 centimetara. Glava mu je vrlo malena i ima sitne složene oči, uz široka prednja krila s blago zakrivljenim prednjim rubovima. Najupadljivija karakteristika su mu velika krila s vidljivim žilama. „Njegove šare bile su slične onima koje nalazimo kod današnjih vrsta cvrčaka iz istoimene grupe, koji žive u šumama i grmovima”, podsetio je paleontolog i glavni autor studije Hui Đijang.
Objasnio je da je, s obzirom na to da je područje Mesela pre 47 miliona godina imalo suptropsku klimu, boja cvrčka verovatno služila istoj evolucionoj funkciji kao i kod današnjih srodnika u sličnim staništima, za kamuflažu. Iako je prvi pronađeni fosil ove vrste ženka, pripadnost grupi upućuje na to da su mužjaci verovatno proizvodili glasne zvuke u svrhu parenja, slično današnjim cvrčcima.
Otkriće ne donosi samo najstariji poznati fosil cvrčka već i važnu kariku u evolucionom razvoju te kroz kenozoik. Autori veruju da bi taj fosil u budućnosti mogao poslužiti vremenska referenca u genetskim istraživanjima i pomoći boljem razumevanju kako su se cvrčci iz te grupe širili i opstajali do danas. „Insekti čine velik deo ukupne bioraznolikosti”, naglasila je Vedman. „Njihovi fosili pomažu da bolje razumemo razvoj složenih ekosistema i međusobnih odnosa unutar njih.”
(Ilustracija Scientific Reports)
(Indeks)