MEĐU IZMEĐU

Visited 16 times, 1 visit(s) today

Nakon višegodišnjih debata i tehničkih analiza, Peking je dao zeleno svetlo za izgradnju dubokomorskog istraživačkog postrojenja koje bi moglo redefinisati proučavanja mora, a istovremeno povećati geopolitičku polugu Kine u jednom od resursima najbogatijih područja na svetu. Istraživačka stanica nalaziće se 2.000 metara pod vodom u Južnom kineskom moru. Biće jedna od najdubljih i tehnološki najkompleksnijih podvodnih instalacija u istoriji, a trebalo da bude operativna oko 2030. godine. Ponudiće dovoljno prostora za šest naučnika u misijama koje će trajati do mesec dana.

Postrojenje je u naučnim krugovima poznato kao dubokomorska svemirska stanica, a moći će se koristiti za proučavanje hladnog curenja, hidrotermalnih otvora bogatih jedinstvenim oblicima života koji sadrže ogromne naslage metanskih hidrata,poznatih kao zapaljivi led. Detalje izgleda stanice otkrili su istraživači iz Instituta za okeanologiju Južnog kineskog mora Kineske akademije nauka za časopis Manufacturing and Upgrading Today. Osnovne karakteristike uključuju dugoročni sistem održavanja života. Izgradnja počinje uskoro, a prediđa se da stanica blisko sarađuje s podmornicama bez posade, površinskim brodovima i opservatorijima na morskom dnu. Stanica će usidriti širu infrastrukturnu mrežu koja će uključivati masivnu optičku mrežu na morskom dnu i brod za bušenje koji ima zadatak da  prvi stigne do Zemljinog plašta.

Izvor energije je i dalje misterija, no analogne stanice iz američkog i sovjetskog doba, kao što su američka NR-1 i ruska AS-12 Lošarik, oslanjale su se na nuklearne reaktore. Američka je penzionisana 2008. godine i dopirala je dubine od oko 900 metara, dok je ruska bila osposobljena da zaroni do 2.000 metara zahvaljujući trupu od titanijumaa. Ipak, požar je onesposobio 2019. godine.

Lokacija kineskog postrojenja nije slučajnost. Južno kinesko more sadrži 70 milijardi tona metanskih hidrata, što je ekvivalentno polovini dokazanih kineskih rezervi nafte i gasa. Postoje i nalazišta minerala uključujući koncentracije kobalta i nikla, koje su tri puta veće u odnosu na kopnene rudnike, a i više od 600 vrsta koje mogu preživeti u ekstremnim uslovima, a neke imaju enzime ključne za lečenje raka. Naučnici će  sprovoditi eksperimente u realnom vremenu i prilagođavati protokole u ekstremnim uslovima, što je danas van dosega veštačke inteligencije i robotike.

(Kliks)

Visited 16 times, 1 visit(s) today

O autoru

administrator

Ostavite komentar