МЕЂУ ИЗМЕЂУ

48 СЕКУНДИ, 100 МИЛИОНА

279 pregleda

Научници у Јужној Kореји су у току експеримента нуклеарне фузије срушити рекорд у одржавању температуре од 100 милионна Целзијусових степени, што је седам пута топлије од Сунчевог језгра. Kажу да је то важан корак за развој технологије која би требало омогућити комерцијално коришчење. Нуклеарна фузија, у ствари, опонаша реакцију која се догађа на Сунцу и другим звездама спајањем двају атома да би се ослободиле огромне количине енергије. Често се назива светим гралом чисте енергије и има потенцијал за пружање неограничене енергије, пише CNN.

Процес најчешће укључује реактор у облику крофне с рупом у средини, а у којем се водик загрева до високих температура да би се створила плазма. Плазма високе температуре и високе густоће, у којој се реакције могу одвијати дуго, витална је за будућност реактора нуклеарне фузије, рекао је Јун Си-ву, директор KSTAR истраживачког центра у Kорејском институту за фузиону енергију (KFE). Одржавање овако високих температура „није било лако доказати због нестабилне природе високотемпературне плазме”, изјавио је он за ЦНН, због чега је овај рекорд толико значајан. Уређај за истраживање фузије који се назива цештачким сунцем одржао је температуру плазме од 100 милиона степени 48 секунди у огледима од децембра 2023. до вељаче 2024., оборивши рекорд од 30 секунди постављен 2021. године.

Јужнокорејски истраживачи су продужили време подешавањем процеса, укључујући коришћење волфрама уместо угљеника у преусмеривачима који извлаче топлоту и нечистоће настале реакцијом фузије. Kоначни циљ је да буде у стању одржати температуру плазме од 100 милиона 300 секунди до 2026, што је критична тачка. Искуство из Јужне Kореје послужиће развоју Међународног термонуклеарног експерименталног реактора у јужној Француској, познатог као ITER, највећег таквог реактора на свету.

 

(Илустрација EPA)

(Индекс)

О аутору

administrator

Оставите коментар