МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ГАЗИРАЊЕ ИМУНИТЕТА

179 pregleda

Није новост да газирани сокови нису баш здрави. Осим што се најчешће помињу кад је у питању вишак килограма и здравље срца, не треба занемарити ни њихов утицај на имунолошки систем. Имајући у виду да се газирани сокови примарно састоје од шећера, а шећер слаби имунитет, логично је претпоставити да сокови могу итекако да ослабе тело које се бори против неке болести. Постоји неколико разлога зашто би, бар током болести, било разумно да избегавате превише сокова.

Хране лоше бактерије

Само три децилитра газираног сока садржи око 39 грама додатног шећера што нажалост може да буде сјајна подлога за развој болести ако се конзумира редовно, пише Eat This. Шећер храни пут на ком се развијају бактерије и вируси који се затим шире телом. Генерално, шећер потискује имунолошки одговор. Сокове због тога не треба сасвим избацити, али би унос требало ограничити бар на једно овакво пиће недељно.

Већи ризик од инфекције

Иако ово важи за све, у већем ризику су особе које болују од дијабетеса типа 2. Шећер у соковима утиче на леукоците који имају врло важну улогу у имунитету, одговорни су за борбу против инфекције. Особе с дијабетесом типа 2 посебно су подложне здравственим компликацијама, а нарочито у време коронавируса, па је свакако корисно избацити сокове.

Ризик од дијабетеса типа 2

Свакодневно конзумирање сокова повећава ризик од дијабетеса типа 2. Редовно конзумирање заслађених пића смањује осетљивост на инсулин, а то је један од највећих фактора за развој овог типа дијабетеса.

Могу да подстакну упале

Популарна газирана пића препуна шећера могу да подстакну упалне процесе у телу који ослабљују имунитет, али и повећавају ризик од развоја хроничних болести у каснијој доби.

Повећавају ризик од гојазности

Ово се посебно односи на особе које имају проблем с килограмима и склони су дебљању. Сокови доносе празне калорије” које немају никакву хранљиву вредност. Они заправо, могу само да шкоде организму.

(Извор Н1)

О аутору

administrator

Оставите коментар