Очи су више од прозора у душу, оне су такође одраз когнитивног здравља и могле би, према најновијој студији, скривати прве знаке болести.
„Око је прозор у мозак”, рекла је офталмолошлиња др Кристин Грир, директорка медицинског образовања у Институту за неуродегенеративне болести у Бока Рејтону (САД). „Можете гледати непосредно у нервни систем гледајући у стражњи део ока, према оптичком живцу и мрежњачи.” Истраживало се како око може помоћи у дијагностификовању Алцхајмерове болести пре појаве симптома. До тренутка кад су погођени памћење и понашање, болест је већ узнапредовала.
„Алцхајмерова болест почиње у мозгу деценијама пре првих симптома губитка памћења”, рекао је др Ричард Исассон, неуролог такође из Института за неуродегенеративне болести. Ако лекари успеју да идентификују болест у најранијим фазама, људи би тада могли одабрати здрав начин живота и контролисати своје променљиве чиниоце ризика, попут високог крвног притиска, високог колестерола и дијабетеса, објаснио је Исаксон. Kолико рано се могу видети знакове когнитивног пада? Да би то сазнали, научници су испитали донирано ткиво мрежњаче и мозгова 86 особа различитог степена менталног назадовања.
„Наша студија је прва која пружа дубинске анализе протеина и молекуларних, ћелијских и структурних учинака Алцхајмерове болести на мрежњачу и како они кореспондирају с променама у мозгу и когнитивним функцијама”, истакла је ауторка студије Маја Kоронјо-Хамауи, професорла неурохирургије и биомедицинских наука на Седарс-Синају у Лос Анђелесу. „Те промене у повезане су с променама у деловима мозга задуженима за памћење, навигацију и перцепцију времена.”
Научници су прикупљали узорке ретиналног и можданог ткива током 14 година од 86 давалаца с Алцхајмеровом болешћу и благим когнитивним оштећењем, што је – према ауторима – највећа група ретиналних узорака икада проучавана. Потом су упоредили узорке донора с нормалном когнитивном функцијом са узорцима особа с благим когнитивним оштећењем и онима с каснијим стадијумом Алцхајмерове болести. Студија очију, објављена у часопису Acta Neuropathologica, открила је зназно повећање бета-амилоида, кључног маркера Алцхајмерове болести код људи са Алцхајмеровом болешћу и раним когнитивним падом.
Микроглијалне ћелије опале су за 80 посто код оних с когнитивним проблемима, показало је истраживање. Оне су одговорне за поправку и одржавање других ћелија, укључујући чишћење бета-амилоида из мозга и мрежњаче. „Пронађени су (такође) маркери упале, који би могли бити једнако важан показатељ напредовања болести”, истакао је Исаксон, који није био укључен у студију. „Налази су исто тако били очигледни код људи без или с минималним когнитивним симптомима, што сугерише да би ти нови очни тестови могли бити важни за рану дијагнозу.”
(Индекс)