МЕЂУ ИЗМЕЂУ

БАКАР И ГВОЖЂЕ У МОЗГУ

Visited 283 times, 1 visit(s) today

Код оболелих од Алцхајмерове болести нађене наслаге поменитих метала.

Kада бисмо на неки начин извукли сво гвожђе из људског тела, можда бисмо имали довољно за израду једног ексера. Што се тиче бакра, можда бисмо га имали довољно за једну малу наушницу. Мада их у организму има у оскудним количинама, ова два метала неопходна су за преживљавање људи и имају кључне улоге у телесном расту и метаболизму. Но, необично је када се појаве као наслаге унутар можданих ћелија – што је случај код оних који болују од Алцхајмерове болести.

Група научника из САД и Велике Британије уочила је путем рендгенске микроскопије (SHTM) сигнал бакра и железа у узорцима можданог плака узетог из фронталног и слепоочног режња болесника. Наиме, стварање плака типична је одлика овог облика деменције, а плакови, односно наслаге, састоје се од протеина бета-амилоида. Али терапије које имају за функцију уклањање накупљеног бета-амилоида нису много допринеле лечењу Алцхајмерове болести, па се научници питају какву улогу, ако она уопште постоји, имају ови протеини у развоју обољења. Један аспект ових наслага, који није у потпуности истражен, токсични је учинак биоминерализације или накупљања минерала у можданим ћелијама, пише Science Alert.

Гвожђе се у људском телу налази у хемоглобину, крвном пигменту, и задужено је за пренос кисеоника. А мозак је једно од подручја којем је очајнички потребан кисеоник. Но железо може имати и негативну страну – слободни или лабилни облик који ствара реактивне врсте кисеоника које уништавају ћелије. Слично као гвожђе, бакар се обично налази у бјеланчевинама, али у лабилном облику може направити неред у мозгу.

Да би истражили на који начин ова два метала утичу на деменцију, истраживачи са унивезитета Kил у Великој Британији тражили су сигнале железа и бакра у језгру амилоидних плакова узетих од два пацијента с Алцхајмером.

Научници су помоћу икс-зрака анализирали наслаге и проучавали које све минерале садрже. Не само да су у узорку уочили наслаге гвожђа и бакра, већ су ти метали били у елементарним облицима творећи ситне наслаге закопане дубоко у амилоидном плаку. Накупљено магнетизовано железо, односно магнетит (једињење гвожђа и кисеоника), раније је пронађено у бактеријама и неколико других врста животиња. Такође је нађене током обдукција људског можданог ткива. Али ово је први пут да је неко открио ситне комадиће бакра и железа у елементарном облику у људским неуронима. Што то тачно значи, зависиће од тога шта буду откриле будуће студије. Чак и ако ово откриће не утре пут према ка за Алцхајмерову болест, можда ће убрзати или олакшати дијагнозу овог обољења. Истраживање названо Biogenic metallic elements in the human brain? објављено је у часопису Science Advances.

(Извор Индекс)

Visited 283 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар