Japanski naučnici utvrdili su da određeni sojevi bakterija mogu da prežive nekoliko godina u vakumu svemira, čime je kontroverzna teorija o panspermiji dobila na kredibilitetu.
Pre dve godine letelica se zaputila sa Međunarodne svemirske stanice noseći neuobičajen teret – kolonije bakterija koje su provele nekoliko godina u svemiru. To su bili uzorci vraćeni na Zemlju u okviru misije „Tanpopo”, japanskog astrobiološkog eksperimenta proučavanja uticaja svemirskog okruženja na jednostavne organizme. Ukoliko mikrobi mogu da prežive dugotrajno izlaganje vakumu, to bi bio značajan dokaz u prilog kontroverznoj teoriji o panspermiji, koja predlaže da je život na Zemlju došao sa nekog drugog svemirskog tela preko asteroida, kometa i svemirske prašine.
Pre nekoliko dana japanski naučnici objavili su nalaze u Frontiers of Microbiology i objasnili kako je nekoliko sojeva bakterija deinococcus preživelo pune tri godine u negostoljubivoj sredini svemira. Taj tip bakterija poznat je po svojoj izuzetnog otpornosti na genetska oštećenja usled visokih doza ultraljubičastog zračenja, zbog koje su klasifikovane kao ekstremofili, poput vodenih medvedića. U okviru ogleda Akihiko Jamagiši, profesor sa Univerziteta u Tokiju, i njegove kolege izložile su osušene kolonije tri različita soja deinococcus bakterija vakumu svemira u eksperimentalnom modulu prikačenom na Međunarodnu svemirsku stanicu.
Kada su japanski stručnjaci rehidrirali bakterijske kolonije na Zemlji, otkrili su da su spoljni slojevi uginuli od visoke izloženosti UV zračenja, ali su zaštitili DNK unutrašnjih slojeva. Iako su se brojevi netaknutih bakterijskih gena postepeno smanjivali vremenom, rezultati su pokazali da je deo preživeo, a jedan grozd bakterija naučnici su procenili bi mogao da preživi i osam godina u svemiru. To su dobre vesti za pobornike teorije o panspermiji, koja potiče iz 70-ih godina i predlaže da se život, uključujući i ovaj na Zemlji, širio galaksijom putem mikroba koji su se „šlepali” na svemirskog kamenju.
(Izvor RTS)