Naučnici otkrili da muške polne ćelije truju svoje konkurente da bi prve stigle do jajne ćelije!
Genetičari sa Instituta za molekularnu genetiku „Maks Plank” iz Berlina, otkrili su gen kod miševa koji omogućava ćelijama sperme da truju svoje konkurente i pre nego što trka do jajne ćelije uopšte i počne. Do trovanja konkurentskih ćelija spermatozodida dolazi još dok su u razvoju i pre nego što zakorače na „startnu liniju”, da bi ih onesposobili da drže pravac na putu do jajne ćelije. „Zamislite maraton u kojem svi učesnici dobiju otrovnu vodu za piće, ali pojedini trkači uzimu i protivotrov”, slikovito objašnjava direktor Instituta, Bernard Herman.
Međutim, istraživači su takođe, otkrili slučajeve kada su se spermatozoidi, potencijalni atentatori, koje Herman naziva „nemilosrdnim konkurentima”, predozirali sopstvenim otrovom ukoliko su bili toliko nemislosrdni i pobili previše pretendenata na presto. Istraživači su se posebno posvetili proučavanju određenog proteinskog prekidača, zvanog RAC1, koji je direktno zadužen za to da spermatozoid uspešno pronađe put do cilja tokom trke na život i smrt, u bukvalnom smislu te reči. Ukoliko je ovaj protein bilo kako oštećen, spermatozoid neće uspeti da stigne do jajne ćelije i produži život.
Genetska istraživanja poput ovog, bez obzira što su obavljena na životinjama, mogu pomoći da se bolje pronikne u razumevanje širih evolutivnih procesa svih vrsta, posebno otkrivanja načina pomoću kojih određene genetske varijante stiču nepravednu prednost u trci za produženje života.
(Izvor RTS)