У документу ЦЕРН-а понуђено је неколико идејних решења за изглед алцелератораобима 100 километара, који би, зависно од типа, коштао између девет и 21 милијарди евра, а почео би са радом 2050. године.
Европски центар за нуклеарна истраживања (ЦЕРН) планира развој новог акцелератора честица који је скоро четири пута дужи од постојећег и чак десет пута јачи, јавља Би-Би-Си.У документу ЦЕРН-а је понуђено неколико идејних решења за изглед „Будућег циркуларног акцелератора” (Future Circular Collider – FCC) обима 100 километара, који би, зависно од типа, коштао између девет и 21 милијарди евра, а почео би са радом 2050. године.
Више од 150 универзитета и научних института предложило је развој FCC-а, као наследника постојећег акцелератора (LHC) за судар протона који је 2008. године почео са радом. LHC, највећи строј који су људи икада саградили, смештен је у кружном тунелу обима 27 километара, на дубини од 175 метара испод француско-швајцарске границе, у близини Женеве.
Кинески научници су у новембру
прошлегодине представили план
за развој сопственог од 100
километара, а очекујесе да ће
Јапан у марту донети одлуку
о развоју свог акцелератора.
Научници предвиђају да ће LHC, који је помогао научницима у откривању елементарне честице Хигсов бозон, наставити са радом до 2036-2040. године, преноси Ројтерс. „Свака велика машина у будућности ће бити глобална машина”, тврди Арно Мардолије, шеф ЦЕРН-овог одељења за односе с медијима. „Нико не очекује да ћемо изградити два 100 км дугачка акцелератора у наредних 20 година, тако да, ако се један изгради у Kини, можда ће Европа урадити нешто друго.”
Најновији план ЦЕРН-а је, оцењује Ројтерс, део утакмице која се води на међународној сцени, будући да је већина водећих светских економија, попут Kине, Јапана, САД и Европе, заинтересована за то да буду домаћини наследника LHC-а. Наиме, кинески научници су у новембру прошле године представили план за развој сопственог акцелератора од 100 километара, а очекује се да ће Јапан у марту донети одлуку о развоју свог акцелератора.
(Извор Бета)