Kомпанија Нордеус је у сарадњи са Рачунарским факултетом у Београду отворила учионицу за стварање видео-игара под називом RAF Game Dev Club.
У циљу подршке образовању, посебан простор и донирана опрема ће омогућити студентима да на практичан начин примене знање и вештине научене у склопу наставе и развијају своја интересовања и таленте у оквиру једне од најбрже растућих индустрија на свету. Идеја је да се студенти заинтересовани за смишљање игара охрабре да направе прве кораке у индустрији видео-игара. То представља мултидисциплинаран процес који омогућава младима да, осим знања главних дисциплина у гејмингу, стекну бројне друге вештине и знања као што су креативно размишљање, решавање проблема као и неговање тимског рада, али и осталих.
„Посебно нам је драго што је идеја дошла управо од студената који су заинтересовани за гејминг. Самоиницијативност и предузетнички дух су вредности на којима је настао Нордеус, те смо желели да их подржимо и код младих талентованих студената пасионираних за прављење игара. Сви заинтересовани студенти сада имају мултидисциплинарни простор где ће њихова креативност доћи до изражаја. Ово је само део блиске сарадње са Рачунарским факултетом, како у склопу ове секције тако и на самим предавањима где ће наши запослени делити знања и искуства из својих области. Циљ нам је да им приближимо све што гејминг има да понуди и да им омогућимо да се практично опробају у неким од позиција и прилика које индустрија видео игара пружа”, изјавио је Милош Милошевић, директор инжењерства у Нордеусу, на свечаном отварању.
Kроз RAF Game Dev Club је до сада прошло више од 100 студената, активних је тренутно око 30, док се у наредном периоду очекује да ће 50 студената имати прилике да учествује у наставним и ваннаставним активностима повезаним са секцијом. Најсавременија опрема за рад биће од значаја не само студентима који се баве развојем игара, већ ће бити на располагању за остале врсте практичног рада свим студената Рачунарског факултета.
„Било нам је задовољство да подржимо иницијативу студената за оснивање секције за развој видео-игара. Од самог оснивања интересовање је било велико. Након годину и по дана, захваљујући донацији компаније Нордеус, секција добија модерну лабораторију у којој студенти могу да реализују своје идеје и испоље креативност коришћењем врхунске рачунарске опреме. План је да се у рад секције укључе и колеге из Нордеуса, које ће студентима пренети практична знања из ове перспективне индустрије. На тај начин остварујемо заједнички циљ да се студенти заинтересују за индустрију видео-игара и да свој хоби претворе у посао који воле, као што то већ чине дипломци РАФ-а запослени у Нордеусу. Драго нам је да је Нордеус препознао значај развоја овакве секције на факултету, а посебно је битно што се кроз подршку компанија академским институцијама шаље порука младим људима да је високо образовање прави пут за каријеру у ИТ индустрији. Надамо се да ће се у RAF Game Dev Club-у зачети нека нова светски позната видео игрица”, додала је проф. др Бојана Димић Сурла, деканка Рачунарског факултета.
Према годишњем извештају Српске гејминг асоцијације из 2022. године, у локалној гејминг индустрији ради преко 2.500 запослених у склопу 140 студија, док 15 највећих компанија приходује више од 150 милиона евра. Ово је друга донација факултетима у последњих девет месеци коју је спровела компанија Нордеус. Поред сарадње са Рачунарским факултетом, дугогодишња сарадња са Електротехничким факултетом у Београду је обновљена прошле године на свечаном пријему осамнаесте генерације студената софтверског инжењерства. Тим поводом Нордеус је донирао осамдесет рачунара и монитора и тако опремио две лабораторије.
(PC press)