Oкругла годишњица (35 година) поклопила с новим незгодним открићем украјинских научника који раде на пројекту растављања остатака нуклеарног реактора. Они су навели да су сензори у једној неприступачној соби у бившој Меморијалној електрани „Владимир Иљич Лењин” на северу данашње Украјине открили неуобичајено високе (и растуће!) концентрације емитованих неутрона. Неутрони су последица процеса нуклеарне фисије, радиоактивног распада честица, па се сада сумња да негде у рушевинама и даље постоји одређена количина уранијума, некадашњег горива, који и даље тиња, пише „Буг”: „Kао жар у угашеном роштиљу”, описао је ситуацију Нил Хајат, нуклеарни хемичар са универзитета у Шефилду.
Тренутно је много непознаница, али нико не може да искључи могућност неке нове несреће. Број неутрона које сензори очитавају полако расте, па је врло вероватно да се још неколико година ништа неће догодити. Научници сада покушавају да утврде хоће ли ова тињајућа реакција сама од себе стати или ће ескалирати до нивоа на којој би требало интервенисати да би се спречила нека нова чернобилска катастрофа.
Ново зрачење неутрона откривено је упркос томе што је у новембру 2016. године 1,5 милијарди евра вредан „саркофаг” постављен преко централе, с циљем стабилизације услова унутар ње и заустављања могућих реакција. Али, у последње четири године на неким местима је измерено двоструко веће зрачење него пре, па се претпоставља да је узрок томе сушење нуклеарног горива до којег сада не може да допре киша. Међутим, научници још у то нису сигурни нити знају како би тај механизам могао функционисати. У сваком случају најављује се даље помно праћење стања јер претњу нове нуклеарне катастрофе не мисле да игноришу.
(Извор Б92)