МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЦРНА РУПА СТВАРА ЗВЕЗДЕ

Visited 153 times, 1 visit(s) today
Илустрација

Научници су открили црну рупу у средишту патуљасте галаксије која избацује млазеве гаса дуге 500 светлосних година, у којима се формирају нове звезде. Астрономи су и раније уочили супермасивне црне рупе које стварају повољне услове за рађање звезда, али се до сада сматрало да оне у патуљастим галаксијама, које садрже милијарду звезда или мање, онемогућују њихово формирање.

Астрофизичар Закари Шат са Монтана Стејт универзитета и колеге посматрали су црну рупу у патуљастој галаксији Hen 2-10, удаљену око 34 милиона светлосних година, и уочили да она избацује облак јонизованог гаса који је дугачак готово 500 светлосних година. Овај се облак протезао од галактичког центра до руба галаксије гсе се и формирају звезде, пише New Scientist. Астрономе занимају патуљасте галаксије попут Hen 2-10 јер би могле наликовати галаксијама из раног раздобља свемира. У случају да се закони иза еволуције галаксија нису промрнили, ти подаци би могли помоћи у разумевању развоја галаксија попут нашег Млечног пута.

„Сваки пут када уочимо нове интеракције између галаксија и њихових црних рупа, посебно у патуљастим галаксијама, можемо сазнати нешто више о процесима иза настанка звезда и формирања галаксија у раном свемиру”, објаснио је Шат. Патуљасте галаксије обично у свом средишту имају црну рупу или супернову, али су толико мутне да је тешко одредити шта се тачно тамо налази. Но научници су приликом проучавања Hen 2-10 користили нов метод високе разлучивости, што може помоћи при будућем снимању других патуљастих галаксија.

„Ово је велик корак напред јер можемо са сигурношћу рећи да се ради о црној рупи, а не супернови”, рекла је астрофизичарка Џоана Пјотровска са Универзитета Кембриџ. Истраживање названо Black-hole-triggered star formation in the dwarf galaxy Henize 2-10 објављено је у часопису Nature.

(Илустрација Event Horizon Telescope Collaboration)

(Извор Индекс)

Visited 153 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

1 коментар

  • Moguće je da je naš svemir samo jedan od beskonačnog. A crna rupa je tunel koja ih povezuje.
    S jedne strane kosmosa crna rupa “ melje“ sve pred sobom zvezde i planete a s druge svoje strane izbacuje oblake gasa od kojih se formiraju nove zvezde i planete.

Оставите коментар