У свемиру астронаути су искусили три милиона уништених црвених крвних зрнаца у секунди, што је резултирало губитком 54 одсто више ћелија него што људи на Земљи доживљавају!
Познато је да су свемирска путовања изузетно тешка за људско тело, а нова истраживања су открила како се одражавају на еритроците, односно црвена крвна зрнца. Kада смо на Земљи, наша тела стварају и уништавају два милиона ових ћелија у секунди. У свемиру астронаути су искусили три милиона уништених црвених крвних зрнаца у секунди, што је резултирало губитком 54 одсто више ћелија него што људи на Земљи доживљавају, према новој студији, преноси CNN. Нижи број црвених крвних зрнаца код астронаута је познат као свемирска анемија.
„Свемирска анемија је константно пријављивана када су се астронаути враћали на Земљу са првих свемирских мисија, али нисмо знали зашто”, рекао је у саопштењу аутор студије др Гај Трудел, лекар за рехабилитацију и истраживач у болници Отава и професор на Универзитету Отава. Истраживачи су узели дах и узорке крви од 14 астронаута пре њиховог шестомесечног боравка у Међународној свемирској станици. Астронаути су четири пута узимали узорке током својих летова. Истраживачи су, такође, сакупљали крв од астронаута до годину дана након њиховог свемирског лета. Летови 11 мушкараца и три жене догодили су се између 2015. и 2020. Налази су објављени у часопису Nature Medicine.
Изненађујуће откриће
Kада су астронаути у свемиру, доживљавају померање телесних течности према горњем делу тела због недостатка гравитације. То доводи до повећаног притиска на мозак и очи, изазивајући кардиоваскуларне проблеме и губитак од 10 одсто течности у њиховим крвним судовима. Истраживачи су веровали да је свемирска анемија начин на који се тело прилагођава промени течности, што доводи до уништења црвених крвних зрнаца да би се успоставила равнотежа. Исто тако су мислили да је губитак црвених крвних зрнаца само привремен, обнављајући се након што су се астронаути прилагодили након што су провели 10 дана у свемирском окружењу.
Гај Трудел (Универзитет Отава)
Др Трудел и његов тим открили су изненађујући резултат – свемирско окружење је стварни кривац. „Наша студија показује да се по доласку у свемир више црвених крвних зрнаца уништава и то се наставља током читавог трајања мисије астронаута”. Истраживачки тим је осмислио начине мерења уништавања црвених крвних зрнаца, укључујући количине угљен-моноксида у узорцима даха астронаута. Сваки пут када се један молекул хемоглобина или препознатљиви црвени пигмент у црвеним крвним зрнцима уништи, он ствара молекул угљенмоноксида.
Тим није био у могућности да директно измери стварање црвених крвних зрнаца код астронаута, али очекују да су астронаути искусили настајање додатних црвених крвних зрнаца као одговор на повећано уништавање. Да се то није догодило, сви астронаути би током боравка у свемиру претрпели последице и здравствене тегобе повезане с тешком анемијом. „Срећом, мање црвених крвних зрнаца у свемиру није проблем када је тело у бестежинском стању. Али када се спустите на Земљу и потенцијално на другу планету или месец, анемија која утиче на енергију, издржљивост и снагу може да угрози циљеве мисије. Ефекти анемије се осећају тек када слетите и морате поново да се суочите са гравитацијом”, рекао је др Трудел.
Дугорочни ефекти
Након повратка на Земљу, код пет од 13 астронаута је дијагностификована клиничка анемија. Једном од астронаута након слетања није вађена крв. Праћени узорци узети од астронаута показали су да је свемирска анемија реверзибилна (повратна) јер се број црвених крвних зрнаца прогресивно враћао на нормалу између три до четири месеца после њиховог повратка.
Међутим, узорци прикупљени годину дана након што су астронаути слетели на Земљу показали су да је стопа уништења црвених крвних зрнаца и даље повећана, око 30 одсто изнад онога што су искусили пре свог свемирског лета. Истраживачи верују да ово указује на то да би дуготрајне свемирске мисије могле да доведу до структурних промена које утичу на црвена крвна зрнца. Налази су први резултати објављени из MRROV, експеримента који испитује здравље коштане сржи и производњу крви када су астронаути у свемиру.
Резултати истичу важност скрининга и астронаута и свемирских туриста на здравствене услове на које би анемија могла да утиче и праћење било каквих тегоба током мисија. Претходна студија др Трудела и његовог тима открила је да дуже свемирске мисије погоршавају анемију. За сада је неизвесно колико дуго људско тело може да подржи повећану стопу уништавања и производње црвених крвних зрнаца. У циљу борбе против овог ризика, истраживачи предлажу да се исхрана астронаута промени да би се подржало боље здравље крви.
Лекције научене из овог истраживања могле би да се примене и на пацијенте са анемијом на Земљи, посебно на оне који је доживљавају након болести и дужег одмора у кревету. Иако је директан узрок ове врсте анемије непознат, можеда буде сличан ономе што се дешава у свемиру. „Ако можемо да сазнамо шта тачно узрокује ову анемију, онда постоји потенцијал да се то лечи или спречи, како за астронауте тако и за пацијенте овде на Земљи”, рекао је др Трудел. Он је додао да је ово „најбољи опис контроле црвених крвних зрнаца у свемиру и након повратка на Земљу. Били смо изненађени и награђени за нашу радозналост”.
(Извор Н1)