Научници су након истраживања тајновитих огромних нити у центру наше галаксије открили још једну такву необичну стуктуру, овог пута дуж галактичке равнине и усмерену према галактичком средишту. Намагнетисани филаменти су, вероватно, остаци избачаја из супермасивне црне рупе Стрелац А* који су пре неколико милиона година били у интеракцији са околним гасом, рекао је астрофизичар Фархад Јусеф-Задех са Универзитета Нортвестерн у САД. Иако је црна рупа Стрелац А* сада прилично тиха, нити указују на то да је средиште наше галаксије недавно било доста активно (недавно на свемирској временској скали). Ново откриће, такође, показује да срце Млечног пута још крије фасцинантне тајне, пише Science Alert.
„Изненадили смо се кад смо пронашли нове структуре које, како се чини, показују у смеру црне рупе. Заправо, био сам запањен кад сам их видео. Морали смо да обавимо много посла да утврдимо да се не ради грешци”, рекао је Јусеф-Задех. „Открили смо да нити нису насумично сложене и да су изгледа повезане са избачајима наше црне рупе. Након што их детаљно проучимо, могли бисмо сазнати више о томе како се врти црна рупа и која је оријентација њеног акреционоог диска.”
Још осамдесетих прошлог века Јусуф-Задех је с двојицом колега први пут уочио овакве филаменте. До сада је у Млечном путу откривено најмање 1.000 свемирских низи, дугачких до 150 светлосних година. Поређане су зачуђујуће уредно, попут жица на харфи. Научници су установили да садрже електроне космичких зрака који се окрећу у магнетским пољима брзином близу брзине светлости и да су њиховом целом дужином појачана магнетска поља. Нову групу уочили су у подацима које је прикупио радио–телескоп MeerKAT у Јужноафричкој Републици.
„Увек смо у глави имали вертикалне нити, навикли смо да су окомите. Никад нисам размишљао да би их могло бити дуж равнине”, објашњава Јусеф-Задех. Нове структуре више наликују цртицама него линијама. Ради се о стотинама кратких нити дугачких око 5 до 10 светлосних година које леже водоравно дуж галактичке равнине, а не окомито као остале. Оне су, такође, радијално распоређене само с једне стране галактичког средишта, усмерене ка Сгрелцу А*, за разлику од паралелног распореда окомитих које су свуда око галактичког средишта. Истраживање насловљено The Population of the Galactic Center Filaments: Position Angle Distribution Reveals a Degree-scale Collimated Outflow from Sgr A* along the Galactic Plane објављено је у часопису Astrophysical Journal Letters.
(Индекс)