МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЧУДОВИШТЕ СA ТРИ ОКА

563 pregleda
Илустрација

Ово морско чудовиште је имало треће око – чему је служило? Ископана најкомплетнија лобања морског створења из доба јуре.

Палеонтолози су у литици на обали Дорсета открили најкомплетнију лобању морског чудовишта из доба јуре икада откривену. Научници су у литицама које припадају обали Дорсета из доба јуре, ископали лобању великог морског чудовишта – плиосаура, морског рептила које је терорисао океане пре отприлике 150 милиона година. Ова лобања, дугачка 2 метра, једна је од најкомплетнијих примерака те врсте икада откривених, па је стручњацима пружила бољи увид у начин живота овог древног грабљивца. То је један од најбољих фосила на којима сам икада радио. Јединствено је то што је комплетан”, рекао је за BBC локални палеонтолог Стив Ечес.

„Доња чељуст и горњи део лобање су спојени, као што је било и за живота плиосаура. Сумњам да на свету постоји примерак фосила с овом количином детаља. А чак и да постоји, обично недостаје неки део. На овом фосилу је сачувана свака кост”, додао је. Лобања је већа од већине људи, а на њој се и даље налази 130 зуба. Предњи су дуги и оштри попут жилета. Сам плиосаур је био дугачак између 10 и 12 метара. Имао је четири снажна уда налик перајима помоћу којих се могао кретати великим брзинама кроз океан.Ова животиња је била толико велика да је могла да улови све на што би наишла. Била је попут подводног Т. rexa”, рекао је палеонтолог Андре Поу са Универзитета Бристол. Плиосаур је јео разне гмизавце, чак и друге плиосауре.

Њушка фосила је прошарана малим рупицама у којима су се можда налазиле жлезде које су му помагале да региструје промене у води које ствара потенцијални плен. На глави је видљива рупа у којој се налазило паријетално, или треће око, какво данас имају неки гуштери, жабе и рибе. Ради се о оку које реагује на светлост и које је вероватно служило плиосауру при лову на друге животиње, посебно када је израњао из дубоких, мутних вода. Ечес је уверен да се у литицама скрива остатак морског чудовишта. Kладим се да је тако. Овај део литице брзо еродира. Неће проћи још много пре него што осване остатак плиосаура. То је прилика која се пружа једном у животу”, објаснио је.

(Илустрација Jaime Chirinos/Science photo/Profimedia)

(Национална географија)

О аутору

administrator

Оставите коментар