У Београду је 18. новембра 2020. одржан онлајн скуп Дан информатичара Србије који се организује као сећање на 18. новембар 1960. када је направљен CER 10, први домаћи дигитални рачунар произведен у Институту „Михајло Пупин”.
Наша земља је тада била једна од шест у свету где су постојали знање, интерес државе и потребе да се произведе дигитални рачунар. Пројектовање и производња дигиталног рачунара су тада представљали врхунски научни и технолошки подухват. Учеснике скупа су поздравили Владан Атанасијевић председник Управног одбора Друштва за информатику Србије и Сава Савић помоћник министра за трговину, туризам и текекомуникације.
Након уводних обраћања, приказан је филм „60 година од првог домаћег дигиталног рачунара CER10”. Снимање су организовали Друштво за информатику Србије и портал „Телеграф.рс”. Снимљени су разговори с проф. др Недељком Парезановићем, професором Београдског универзитета у пензији, проф. др Сањом Вранеш, директором Института „Михаило Пупин”, Владаном Атанасијевићем, менаџером компаније ComTrade и Николом Марковићем, председником Друштва за информатику Србије.
Из филма су потекле поруке да овај велики јубилеј треба искористити за масовнију дигитализацију пословања, активнију улогу државе у развоју дигиталне Србије, стално унапређивање ИТ образовања и двоцифрени раст ИТ тржишта у Србији. Линк за филм: https://youtu.be/JTYy4wYPx3o
Поводом јубилеја објављена је монографија „60 година од првог дигиталног рачунара у Србији – дигитализација која тече”. Објављено је 25 прилога у којима се коментарише протекли период, али и најављују нови трендови. Уредници су проф. др Драгана Бечејски Вујаклија и Никола Марковић. Монографију су представили рецензенти: проф. др Мило Томашевић, декан Електротехничког факултета, и др Душан Старчевић, професор емеритус. На крају скупа проф. др Драгана Бечејски Вујаклија је објавила добитнике плакета ДИС за најбоље информатичке резултате у 2020. години. Добитници су: за иновативан startup подухват: пројекат Vendor lever – Tele Go d.o.o; за развијен и примењен ИТ производ или информатичку услугу: пројекат „Leak Hunter – систем за детекцију цурења течности из магистралних цевовода” – Netico Solutions д.о.о; за развијен и примењен ИТ производ или информатичку услугу: апликације еСандуче и „Онлајн заказивање термина за PCR тестирање на лични захтев – Канцеларија за информационе технологије и електронску управу, Влада Републике Србије. Више информација о додељеним признањима на сајту.
(Извор ДИС)