Давид је победио Голијата, у једном предању. Може ли и у стварном животу? Судећи по голубовима, одговор је потврдан. Малени птичји мозак решава поједине задатке боље од великог људског! У чему је тајна?
Голубови су способни да барају с два задатка подједнако брзо као људи, чак брже у извесним околностима. То су установили биопсихолози Сара Лецнер и Онур Гунтуркун са Универзитета Рур-Бохум (Немачка), који су своје налаз објавили у познатом часопису „Савремена биологија”.
Један од задатака: лево човек (Википедија)
„Дуго су научници веровали да је церебрални кортекс сисара анатомски узрок когнитивних способности, који се иначе састоји од шест кортикалних слојева”,истиче Сара Лецнер, објашњавајући да код птица таква структура не постоји. „То значи да структура кортекса сисара не може бити одлучујућа за сложене когнитивне функције попут мултитаскинга”.
Али је просечна удаљеност између два неурона код голубова педесет посто краћа него код људи. Будући да је брзина преноса сигнала нервних ћелија истоветна код птица и сисара, истраживачи су претпоставили да се информације брже обрађују у птичјим мозговима него у мозговима сисара.
Своју претпостваку су проверили помоћу вежбе с више задатака (мултитаскинг) којој су подвргнули 15 људи и 12 голубова. У неким случајевима су голубови били 250 милисекунди бржи од људи!