Kако хладноћа утиче на тело? Ниске температуре чине нас подложним вирусима и инфекцијама, али хладно време доноси и низ промена које захватају кожу, зубе, вид и метаболизам.
Хладно време обично нас држи у затвореном и чини нас рањивијима на вирусе и инфекције, али хладно време утиче на наше тело на више изненађујућих начина. И нису баш сви штетни за здравље, пише Bright Side.
Језик ради више
Ниже температуре и ветар усне чине сувими у и тада често лижете усне како бисте их навлажили. Иако вам то може пружити привремено олакшање, ова навика заправо је штетна, јер може довести до испуцалих усана. Пљувачка се врло брзо суши, па усне остају још сувље него што су биле. Kако пљувачка садржи доста ензима који су преоштри за нежне усне, то ће додатно погоршати стање.
Зуби чешће боле
Ако имате осетљиве зубе, зими бисте могли да осетите оштру, продорну бол кад је напољу хладно. Хладан ваздух може доћи до живаца дубоко у зубу и изазвати непријатну бол, нарочито ако вам је глеђ оштећена. Стоматолози препоручују дисање на нос кад сте на отвореном и покривање уста ако дува јак ветар, да бисте заштитили осетљиве зубе од хладноће. Нoшење маски сада може да помогне и када су зуби у питању.
Подиже шећер у крви
Хладноћа подстиче тело да ослобађа хормоне стреса који повећавају ниво шећера у крви. Будући да телесна активност смањује шећер у крви, лекари препоручују вежбање код куће током зиме како бисте одржали ниво шећера под контролом.
Могуће и више бора
За појаву бора не можемо у потпуности кривити зиму, али кожа је осетљивија на оштећења током зимеске сезоне. Будући да током хладних месеци долази до пада влаге у ваздуху, кожа почиње да се суши. Она не може да задржи довољно воде, а као резултат тога постаје сува и склона већем броју бора.
Вид да се погорша
Често заборавимо да носимо наочаре за сунце које блокирају УВ зраке током зиме, али сунце које се одбија од снега може озбиљно да оштетити наше очи. Танак слој сузног филма који покрива наше очи врло је осетљив на сув ваздух и ветар. Лекари препоручују вештачке сузе зими када сте напољу.
Брже дехидрирате
Током зимских месеци ретко осећамо жеђ и често заборавимо да пијемо довољно воде. Kако се мање знојимо него лети, обично пијемо мање воде. То што не осећамо жеђ не значи да телу не треба вода, зато би требало да је пијемо у малим гутљајима, али чешће.
(Извор Н1)