Истраживање, које је обухватило и земље у нашем региону, показује чији становници имају квалитетан сан, а ко је под највећим стресом. Мушкарци чешће боље спавају од жена, док људи старости од 35 до 45 година не спавају толико квалитетно, вероватно зато што су више укључени у свој радни живот у односу на осталу популацију, објавило је WIN Internaional, светско удружење у истраживању тржишта.
Резултати испитивања ставова и уверења о здрављу и животним стиловима, које је крајем 2020. године обухватило близу 30.000 људи из 34 земље света показали су ко је од Срба, Хрвата и Словенаца под највећим стресом и ко има највећих проблема са спавањем. Становници Хрватске спавају нешто боље (75%) од Срба (70%) и Словенаца (68%), односно Словенци су се изјаснили да спавају лошије (31%) од Срба (28%) и Хрвата (24%).
Млађе жене (од 18 до 24 године), особе са ниским примањима, студенти, незапослени, домаћице и радници са непуним радним временом су међу особама које највише пате од стреса. Није изненађујуће што ове особе представљају најосетљивију популацију широм света, што је резултат који наглашава однос између социјалне рањивости и стреса.
Земље под највећим стресом су Јапан (49%) и Србија (49%). Оне земље са мање стреса су Вијетнам (11%) и Данска (13%). Од земаља у региону, Словенци показују да су најмање под стресом (само 1/3 испитаника), док су Хрвати у златној средини.
(Извор Б92)