МЕЂУ ИЗМЕЂУ

И ЋЕЛИЈЕ ПАТЕ ОД СТРЕСА

Visited 200 times, 1 visit(s) today
Shutterstock

Савремени човек се свакодневно сусреће са стресом. А шта је с нашим ћелијама, како оне на то реагују?

Познато је да смо скоро у потпуности направљени од ћелија, које обезбеђују функцију нашег срца, мозга, плућа, мишиц́а и још много тога. Али и наше ћелије се суочавају са препрекама које им изазива стрес, пише Mind Body Green. Лекар интегративне и функционалне медицине Марко Меноласцино каже да се ћелијски стрес дефинише као стрес који настаје унутар самих ћелија, када на њих негативно утичу спољни и унутрашњи фактори, који угрожавају њихову способност да ефикасно функционишу.

„Многи од ових узрока су ван наше контроле, као што су старост и окружење, рекао је др Меноласцино и додао: „Али, са друге стране, постоји и нешто што можемо да контролишемо, а то су исхрана, вежбање и сан. Највећи и најчешћи фактори који доприносе стресу ћелија јесу слободни радикали, који се повећавају с годинама, лошим избором начина живота и неким здравственим проблемима.

Према мишљењу др Меноласцина, „ћелијски стрес се своди на митохондрије које је најбоље замислити као електране које дају енергију потребну за функционисање читавог тела. Kад су ћелије под стресом, тај енергетски систем постајеје угрожен, али ако имају помоћ циљаних антиоксиданса, митохондрије могу да буду кључ за савршено здравља. Он каже да митохондрије, осим што стварају ћелијску енергију, стварају и слободне радикале који, кад се акумулирају у организму, могу такође да изазову оксидативни стрес који може да убрза процес старења и утиче на наше здравље. Да би се то спречило, кључну улогу имају антиоксиданси.

„Антиоксиданси су сунђери који бришу ове сувишне слободне радикале тако да имате оптималну производњу енергије без нежељених ефеката слободних радикала, рекао је др Меноласцино. Требало би имати у виду да се њихов ниво с годинама смањује, и то је разлог због ког је неопходно повећати унос хране богате антиоксидансима како старимо. „Свако би требало да зна да свака ћелија у нашем телу има фабрику енергије познату као митохондрије. Kада митохондрије могу ефикасно да обављају свој посао, са што мање слободних радикала који их ометају, имамо здраве ћелије.

Он додаје да њему као лекару и научнику,није тешко да види знаке нездравих ћелија, јер свакодневно посматра различите крвне анализе, маркере упале, ниво токсичности, оштећења проузрокована слободним радикалима. „Ипак, најефикасније могу да проценим здравље нечијих ћелија када чујем какве су му животне навике и ниво енергије на дневној бази, сексуална жеља и функција, активности, обрасци спавања или расположење, каже др Меноласцино.

(Извор Н1)

Visited 200 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар