МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЈЕДИНИ ПЕЋИНСКИ ЦРТЕЖ

308 pregleda
Дакбис

Знате ли у којем се месту у Србији он налази?

Иако запуштен и оштећен, овај пећински цртеж сведочи о постојању праисторијске људске заједнице на простору Србије. Обрасло у трње и шибље, ово налазиште и тако запуштено сведочи о постојбини људске заједнице на простору општине Kњажевац. Пећина се налази у селу Габровница, а на њеним зидовима се налази једини евидентирани пример пећинског сликарства на територији Србије.

Цртеж је откривен 1997. године током истраживања које су заједнички спровели Филозофски факултет из Београда и Завичајни музеј у Kњажевцу. Цртеж се везује за крај бронзаног и почетак гвозденог доба, односно његова старост је између три или четири хиљаде година. На зиду мале пећине констатовано је пет представа насликанх црном бојом – коњ с јахачем (на два места у пећини), коњ с бодежом, један неправилан круг и једна врло нечитка представа. Начин представљања је прилично шематски и линеаран, а уочљиво је да је фигура јахача несразмерно мала у односу на коња.

„Kоњи су на свим представама приказани у ходу или касу надесно, с наглашено нагоре извијеним репом и незнатно подигнутом једном предњом ногом. Уочава се известан несклад између намере сликара и саме представе, бар утолико што подигнут реп указује на кас или галоп, док положај ногу једва да наговештава искорак. Изузетак је само главна представа… иако се представе са оружјем, почев од енеолита (бакарно доба) често јављају на ликовним представама на стени, до сада, бар колико је нама познато, није забележен случај да су копља усмерена према коњу. Таква композиција може да се интерпретира на разне начине, а не може се искључити ни могућност жртвовања”, пише у Музеју града Kњажевца.

Све представе насликане су црном бојом налик на гареж, која се стопила са кречњачком подлогом и не отире се. На цртежима са коњаником боја је слабије очувана.

(Изворни потпис за слику: Дигитални атлас културне баштине источне Србије)

(Извор Национална географија)

О аутору

administrator

Оставите коментар