Глобални извештај о биодиверзитету донео је закључак да ниједан од 20 циљева, који су договорени пре десет година с роком до 2020. године није у потпуности остварен.
Свет у великој мери није успео да заштитити биодиверзитет, а стање се погоршава, наводи се у великом извештају Уједоњих нација који је објављен у уторак. Иако пуно договорених циљева није испуњено, ипак има и светлих тачака. Глобални извештај о биодиверзитету донео је закључак да ниједан од 20 циљева, који су договорени пре десет година с роком до 2020. године није у потпуности остварен.
Само шест циљева – који се тичу заштите екосистема и промовисања одрживости – „делимично је остварено”. Kрхки екосистеми попут коралних гребена и тропских шума посебно су угрожени, а коралима све више прети изумирање, рекли су научници. Прекомерно рибарење, прекомерна експлоатација, климатске промене, загађење и инванзивне стране врсте неки су од узрока губитка биодиверзитета и деградација екосистема.
Али, према извештају постоје и светле тачке, укључујући пад стопе дефорестације, повећану свест о биодиверзитету и очувању те већи удео копненог дела и океана на планету који су стављени под заштиту. „Много добрих ствари се догађа широм света, а њих треба славити и охрабривати”, рекла је Елизабетх Марума Мрема, извршна адвокатица Kонвенције о биоразноликости, која је објавила извештај. „Kакогод, стопа губитка биодиверзитета је досад невиђена у историји човечанства, док се притисци повећавају. Живи системи Земље као целина су угрожени.”
Додала је да континуирана деградација природе повећава вероватноћу ширења болести попут новог коронавируса на човека. Извештај позива на осам хитних промена да би се зауставило пропадање природе, укључујући обнову екосистема, редизајн пољопривреде и смањење конзумације меса и рибе.
(Извор Н1)