Престигла је Сједињене Америчке Државе по националном богатству, док укупно светско богатство расте, објавила је међународна консултантска кућа „Мекинзи енд ко”.
Кинеско богатство драматично је порасло у последње две деценије и повећано је чак 17 пута, са седам билиона (хиљада милијарди) у 2000. година, на 120 билиона долара у 2020. години, наводи се у анализи познате консултантске куће, преноси „Блумберг”. Порасло је и укупно светско богатство, са 160 билиона у 2000, на 514 билиона долара у 2020. години.
Извештај анализира 10 држава на свету које држе укупно 60 одсто светског бруто друштвеног производа, и то су Аустралија, Канада, Кина, Француска, Немачка, Јапан, Мексико, Шведска, Велика Британија и Сједињене Америчке Државе. Када је у питању узлет Кине, он је убрзан уласком те земље у Светску трговинску организацију 2000. године, наводе аналитичари „Мекинзија”. Сједињене Америчке Државе, које су Кини уступиле прво место, у последњих 10 година удвостручиле су национално богатство, па оно сада износи 90 билиона. И у Кини и у САД више од две трећине богатства налази се у рукама 10 одсто најбогатијих породица, наводи извештај.
Око 68 одсто светског богатства налази се у некретнинама, наводи „Мекинзи” и додаје да историјска веза раста бруто друштвеног производа с растом богатства више не важи, јер је раст богатства надмашио раст БДП-а. Разлог томе виде у „надуваном балону цена некретнина” и упозоравају да би раст вредности некретнина могао да буде нестабилан и могао да доведе до нове светске економске кризе, сличне оној из 2008. године. У случају да се таква криза догоди, она би овај пут могла да тешко погоди Кину, док је претходни пут уздрмала САД, и да доведе до нестанка трећине светског богатства, преноси „Блумберг”. У светско богатство нису урачунате финансијске активе, због тога што су компензоване обавезама, наводе из „Мекинзија”.
(Извор Спутњик)