MEĐU IZMEĐU

KORONA MENJA PANKREAS

Visited 378 times, 1 visit(s) today
Shutterstock

Naučnici otkrili: Koronavirus može da promeni funkciju ćelija ovog organa.

Kad novi koronavirus zarazi ćelije, ne samo da oslabi njihovu aktivnost, već može da promeni i njihovu funkciju, pokazuje novo otkriće američkih naučnika. Na primer, kada se beta ćelije pankreasa, koje proizvode insulin, zaraze virusom ne samo da proizvode mnogo manje insulina nego inače, već počinju da proizvode glukozu i probavne enzime, što nije njihov posao, otkrili su načnici.

„To nazivamo promenom ćelijske sudbine, rekla je dr Šubing Čen koja je vodila studiju i opisala otkriće u prezentaciji na nedavnom virtuelnom godišnjem sastanku Evropskog udruženja za proučavanje dijabetesa. Nije jasno da li su promene dugotrajne ili bi mogle da budu reverzibilne, istakli su naučnici ranije u radu objavljenom u časopisu Cell Metabolism. Dr Čen je uočila da su neke osobe koje su preživele kovid-19 razvile dijabetes nedugo nakon infekcije.

„Svakako je vredno istražiti stopu obolelih od dijabetesa u ovoj pandemiji kovida-19, rekla je ona u saopštenju. Njen tim je eksperimentisao sa koronavirusom u grupama ćelija, tzv. mini-organima ili organoidima koji nalikuju plućima, jetri, crevima, srcu i nervnom sistemu. Njihovo otkriće ukazuje na to da se gubitak ćelijske funkcije može dogoditi i u plućnom tkivu, rekla je za Rojters dr Čen sa Weill Cornell Medicine u Njujorku.

(Izvor N1)

Visited 378 times, 1 visit(s) today

O autoru

administrator

Ostavite komentar