Неки су стално негативни на ковид-19, иако су окружени зараженима. Зашто?
Многима су познати случајеви када један члан породице, упркос томе што су сви остали заражени, никада није позитиван на тестирању за ковид-19. Научници сматрају да су пронашли одговор на ову енигму и да постоје људи који се заразе вирусом, али га Т-ћелије имунолошког система почисте у најранијој фази обољења. Због тога PCR и тестови на антитела код те особе увек показују негативан резултат. Чинило се да око 15% здравствених делатника који су праћени током првог таласа пандемије у Лондону спада у овај сценариј, пише „Гардијан”.
Ово откриће могло би утрти пут за нову генерацију вакцина усмерених на одговор Т-ћелија, што би могло произвести дуготрајнији имунитет, рекли су научници. „Свако има своје анегдотске приче о људима који су били изложени зарази, али нису подлегли инфекцији. Оно што нисмо знали јесу ли те особе доиста избегле заразу или им је тело уклонило вирус пре него што се могао открити рутинским тестовима”, изјавио је имунолог Лио Сводлинг са Универзитета Колеџ у Лондону.
Најновија студија пратила је здравствене делатнике на знаке инфекције и њихов имунолошки одговор током првог таласа пандемије. Упркос високом ризику од изложености, 58 учесника ни у једном тренутку није било позитивно на ковид-19. Анализа њихових узорака крви показала је да имају већи број Т-ћелија које реагују на ковид-19 него пре пандемије и у поређењу с људима који уопште нису били изложени вирусу. Такође су имали повећање још једног крвног показатеља вирусне инфекције. Истраживање указује на то да одређени број људи има меморијске Т-ћелије настале након пређаашњих инфекција другим сезонским коронавирусима који узрокују прехладе, што их је заправо касније заштитило од ковида-19. Ове имунолошке ћелије могу препознати протеине код ковида-19 који су заједнички са сезонским коронавирусима и пружити врло брзу заштиту.
Резултати истраживања су посебно значајни јер Т-ћелије имунолошког система имају тенденцију пружања дуготрајнијег имунитета који обично траје годинама, за разлику од заштите од неколико месеци коју пружају развијена противтела. Готово сва постојећа цепива против ковида-19 базирају се на стварању антитела против протеина шиљка којим SARS-CoV-2 улази у наше ћелије. Мада ова противтела пружају изврсну заштиту од тежих симптома болести, имунитет с временом слаби. Додатно, цепива која се темеље на том протеину могу временом изгубити на својој ефикасности јер је познато да ово пдручје вируса мутира.
Насупрот томе, одговор Т-ћелија је много постојанији и циља унутрaшњу репликацију која је заједничка међу разним врстама коронавируса – што значи да би вакцина која се базира на њиховом одговору вероватно пружала дуготрајнију заштиту и штитила од нових сојева, а можда чак и од потпуно нових узрочника других обољења.
(Извор Индекс)