Хоће ли нас начисто ошишати? Ма не, пензије и плате неће дирати, тако су обећали. Чему онда шишање? Да се чисте нафтне мрље, једна од најпогубнијих пошасти на морима и рекама. И не велики праменови, од којих се израђују перике, већ ситни одресци које бербери морају после сваке муштерије да почисте.
Замисао је потекла са Технолошког универзитета у Сиднеју (Аустралија), са образложењем да је то јевтин и природан поступак. Наместо скупих и вештачких који се увелико користе, а понајпре полипропилена и пластичних полимера. Први пут је то примењено још 1989. године након изливања танкера надомак Аљаске када је покупљена коса из околних фризерских салона.
Аустралијски научници сматрају да ће једним ударцем убити две муве: смањити одлагање оваквог отпада и очистити опасна уља. А познато је, из свкодневног искуства, да се масноћа у коси не задржава заувек.
Ja sam kao omladinac gledao na televiziji jednog našeg mladog pronalazača koji je upravo napravio mašinu za ove potrebe.Ako se dobro sećam on je koristio rotirajuće metalne diskove na plutajućoj platformi koji su jednim delom zaronjene a drugim delom prolaze između lopatica koje čiste skramu sa njih.Ideja se sastojala u tome da se masti i ulja lako lepe na metalne površine a onda ćišćenjem iste proces ponavljate neprekidno koliko je potrebno .Pri tome voda se ne „usisava“.Bilo bi dobro videti šta se dešava sa ovim patentom i pronalazačem.