Zemlju je pogodila neobična snažna eksplozija svetlosti koja bi, prema tvrdnjama naučnika, mogla da promeni naše shvatanje univerzuma, prenosi britanski list The Independent. Naučnici su uočili 50-sekundni nalet energije koji dolazi ka našoj planeti, poznat kao eksplozija gama zraka ili GRB, što je najsnažnija eksplozija u svemiru. Odmah su počeli da traže naknadne potrese koje takve eksplozije ostavljaju za sobom.
Međutim, istraživači su otkrili nešto neuobičajeno: izgleda da je eksplozija došla iz kilonove. Tako retki događaji se dešavaju samo kada se neutronska zvezda spoji s drugim kompaktnim telom, neutronskom zvezdom ili crnom rupom. Studija ovog fenomena dovodi u pitanje naše razumevanje odakle dolaze tako dugotrajni gama zraci, ali bi fenomen, takođe, mogao da pruži uzbudljiv način da se odgovori na druga pitanja o univerzumu, kao na primer odakle potiču njegovi najteži elementi, što još ostaje misterija.
„Ovaj događaj ne liči na bilo šta drugo što smo videli kod ranijih dugotrajnih mlazova gama-zraka”, rekla je Džilijan Rastindžad, sa Univerziteta Nortvestern, koja je vodila studiju. „Ovi gama zraci podsećaju na one iz rafala nastalih kolapsom masivnih zvezda.” Eksplozija je prvi put primećena u decembru 2021, ali sve do danas istraživači pokušavaju da kategorišu eksploziju i shvate odakle je mogla da dođe, prenosi N1 BiH.
Dalja istraživanja su pokazala da je do sada nepoznat događaj u svemiru proizveo teške elemente koji su imali približno 1000 puta veću masu od Zemlje. Ovo sugeriše da su kilonove glavni izvor proizvodnje ovih elemenata u univerzumu. Naučnici se nadaju da će uključivanjem svemirskog teleskopa Džejms Veb dobiti još bolji pogled na kilonovu. Taj teleskop je u stanju da uhvati slike udaljenih astronomskih tela i njihove atmosfere, omogućujući mu da vidi tačno koji su elementi prisutni, kroz proces poznat kao spektroskopija.
(Ilustracije Shutterstock)
(N1)