МЕЂУ ИЗМЕЂУ

КРОЋЕЊЕ ШЕЋЕРА У КРВИ

157 pregleda

Да би се избегао пад, Слејман препоручује да у оброке додате више угљених хидрата богатих протеинима и влакнима. Ови хранљиви састојци се спорије пробављају и помажу да се одржи стабилност.

Жудња, било да је за нечим слатким, сланим или хрскавим, често указује на нешто дубље од глади. У неким случајевима жудња може проистећи из емоционалних разлога, попут носталгије, туге или утехе. Али када жудња за шећером постане честа, ваше тело можда шаље физиолошки сигнал. Регистровани дијететичар нутрициониста Ајат Слејман, изнео је три могућа објашњења за сталну жељу за шећером и како да се са њом носите.

Промене шећера у крви

Скокови и падови шећера у крви могу да буду криви за вашу изненадну и снажну жељу за шећером. „Kада ниво шећера у крви падне, ваше тело ће покушати да поврати шећер у крви, па ће жудети за више хране, објашњава Слејман. Незгодна храна је можда крива за ова колебања шећера у крви, рекао је за Mind Body Green нутрициониста психијатар др Ђорђије Еде. Високо обрађени шећери и угљени хидрати се брже пробављају и апсорбују у телу, што доводи до скокова шец́ера у крви.

Да би се избегао пад, Слејман препоручује да у оброке додате више угљених хидрата богатих протеинима и влакнима. Ови хранљиви састојци се спорије пробављају и помажу да се одржи стабилност нивоа шећера у крви. То вам такође може омогућити да се дуже осећате ситим.

Недостатак магнезијума

Магнезијум је минерал у телу одговоран за синтезу протеина, контролу шећера у крви, производњу енергије и многе друге битне функције. „Kада вам недостаје магнезијум, ваше тело тешко уноси енергију у ћелије, због чега се осећате уморно и жудите за шећером, каже Слејман. Да бисте били сигурни да уносите одговарајући ниво магнезијума путем хране, размислите о узимању додатака исхрани. Уз потенцијално сузбијање жеље за шећером, магнезијум такође може да побољша квалитет спавања.

Дехидратација

Иако дехидратацију често повезујемо са сувим устима, главобољама или променама боје урина, она се такође може открити кроз жудњу за шећером. „Често погрешно протумачимо сигнал жеђи као сигнал глади, каже Слејман. Да бисте угушили овај осећај и подржали хидратацију, пијте воду, чај или напитак богат електролитима. Ако сте и даље гладни, размислите о хидратантној грицкалици, попут краставаца, лубенице или бобица.

(Извор Н1)

О аутору

administrator

Оставите коментар