Још од доба Аристотела филозофи и разни стручњаци расправљају могу ли људи чути тишину. Изгледа да је нови низ експеримената које су спровели научници са Универзитета Џон Хопкинс у САД то разрешио. Приликом студије послужили су се познатим триком којим се заваравају слушаои да мисле да су два звука краћа од једног, иако заправо једнако трају. Kада су истраживачи заменили звуке тишином, открили су да илузија још функционише. Можете сами то испробати. Наиме, чиниће вам се да једна континуирана тишина траје дуже од двије одвојене, упркос томе што имају једнако трајање, пише Science Alert.
„Тишина, каква год била, није звук – то је одсуство звука. То је ништа. Но наш рад показује да људи могу чути ништа”, рекао је Руи Зхе Гох, студент филозофије и психологије са Џон Хопкинса. Наиме, научници су уверени да будући да на тишину реагујемо на исти начин као и на звук, ми доиста чујемо тишину – а није да само закључујемо да она постоји. Спровели су провели седам експеримената у којима је учесвовало 1.000 испитаника. Kод неких су користили позадинску буку попут звукова у пуном ресторану или на железничкој станици, а код других разлике у тоновима.
Сви огледи су показали исте резултате – наш мозак обрађује тишину једнако као звук. И пређаашња истраживања су показала да је тишина важна у опажању звука, али је ово први чврсти доказ да је она одређена врста подражаја који региструје мозак. Истраживање The perception of silence објављено је у часопису PNAS.
(Индекс)