МЕЂУ ИЗМЕЂУ

МАЊАК СПАВАЊА ШТЕТИ

Visited 212 times, 1 visit(s) today

Велика нова студија канадских научника потврдила је да недостатак сна заиста може да има озбиљан утицај на наш живот.

Већина нас из прве руке зна да мањак сна утиче на то како функционишемо током дана, најчешће смо раздражљивији, мање концентрисани, неспретнији, а и имунитет нам је слабији. Велика нова студија канадских научника потврдила је да недостатак сна заиста може да има озбиљан утицај на наш живот.Чак и минорне промене у трајању сна из ноћи у ноћ могу да имају последице на то како људи реагују на догађаје у свакодневном животу”, рекла је психолог Нанси Син са Универзитета Британска Kолумбија у Ванкуверу.

Син и њене колеге проучили су податке анкета спроведених на скоро 2.000 одраслих особа старости између 33 и 84 године, који су осам дана у континуитету одговарали на питања о трајању сна, изложености дневном стресу и о томе како су доживели позитивне и негативне догађаје. Kад људи доживе нешто позитивно, попут загрљаја или проведу време у природи, обично се тај дан осећају срећније и испуњеније. Али установили смо да неиспаване особе позитивне догађаје не доживљавају са толико позитивних емоција”, рекла је Син.

На срећу, важи и обратно. Дужи сан перцепцију позитивних догађаја чини још бољом и штити од последица дневног стреса.Ефекат је још већи на особе са хроничним здравственим проблемима”, истакла је Син и додала:Kада је реч о особама са хроничним здравственим стањима, открили смо да је дужи сан, у поређењу са уобичајеним трајањем сна резултирао бољом реакцијом на позитивна искуства следећег дана”.

Неочекиван је резултат је тај да није пронађена веза између трајања сна и негативних реакција, што указује на то да је сан посебно важан за позитивност, написали су научници у часопису Health Psychology. Научица и њене колеге признају да њихова студија има неких мањкавости, посебно због тога што подаци зависе од перцепције учесника, али напомињу и да је ово једна од првих студија у којима се истраживао ефекат сна у природном окружењу, а не у лабораторијским условима.

(Извор Н1)

Visited 212 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар