Само један убод морске осе изазива неподношљив бол и некрозу коже, а ако је количина отрова довољно велика, и срчани удар и смрт.
Аустралијски научници сматрају да су пронашли противотров за убод најотровнијег бића на свету, морске осе, медузе која је страх и трепет за купаче у Индијском океану и Пацифику. Научници са Сиднејског универзитета покушавали су да схвате начин функционисања отрова аустралијске морске осе (Цхиронеx флецкери) који може да убије до 60 људи и изазове ужасан бол.
Само један убод морске осе изазива неподношљив бол и некрозу коже, а ако је количина отрова довољно велика, и срчани удар и смрт. Тим научника је открио да је том отрову потребан холестерол да би убио људске ћелије. Зато су одлучили да тестирају постојеће лекове за холестерол и виде хоће ли они блокирати отров. Показало се да је један од тих лекова успео.
Тестови су спроведени на мишевима и људским ћелијама и откривено је да лек спречава некрозу коже и бол ако се примени у року од 15 минута. „Још не знамо да ли ће тако моћи да се спрече проблеми у раду срца. Треба да наставимо истраживања и да тражимо средства за то”, рекао је један од научника.
Морска оса може бити дугачка до три метра. Екстремно је опасна јер може и да плива, а не само да плута ношена струјом. Научници се надају да ће створити крему или спреј који би неутралисали убоде од којих, према проценама, сваке године умру десетине људи, док хиљаде заврше у болници.
(Извор Бета)