Археолози су открили остатке насеља старог скоро 8.000 година које је било подигнуто на стубовима изнад језера на Балкану. Иако још чекају резултате тестова, сумњају да би то могло бити најстарије познато насеље те врсте пронађено у Европи. „Оно је неколико стотина година старије од раније познатих језерских насеља у медитеранским и алпским регионима”, каже за агенцију France press вођа ископавања Алберт Хафнер, археолог са швајцарског Универзитета у Берну, преноси Smithsonian.
Тим истраживача је током ископавања локације на обали Охридског језера, у близини Лина, у Албанији, под водом пронашао остатке насеља. У језеру су наишли на стотине стубова направљених од стабала дрвећа, за које мисле да су некада служили као темељи станова и других објеката. Такође су открили десетине хиљада дрвених шиљака за које сумњају да би помогли у одбрани од нежељених уљеза. Истраживачи не знају да ли је село првобитно било изграђено изнад плићег, мочварног тла или дубљих вода. Данас су подводни стубови углавном затрпани под муљем. Да би узели узорке са стубова и шиљака, археолози су морали до њих морали да роне.
На основу старости дрвених темеља пронађених на оближњој обали, археолози сумњају да село датира од око 5800. до 5900. године пре нове ере, али ће коначан одговор имати када заврше своје анализе, које укључују радиокарбонско датирање и проучавање годова дрвећа. У најмању руку, насеља у региону су „много старија него што смо очекивали”, рекао јеХафнер у интервјуу за швајцарско Федерално одељење за спољне послове (FDFA). Истраживачи процењују да је између 200 и 500 људи живело на том месту. На основу остатака костију, биљака и семена пронађених тамо, вероватно су за исхрану гајили усеве и стоку, али ослањали су се и на дивљину.
Њихов свакодневни живот је „вероватно био стална борба за опстанак”, сматра Хафнер. Истраживачи још не знају зашто су ови људи изградили своја села на стубовима, иако се чини да је то била уобичајена праисторијска пракса широм Европе. Једна од теорија каже да им је изградња домова изнад воде олакшавала кретање у кануима, док друга теорија каже да је живот на води отежавао нападе на село, пише Live Science. Без обзира на разлог, за изградњу насеља и његових одбрамбених шиљака било би потребно много времена и труда.
(Илустрација Shutterstock)
(Национална географија)