Реверзна осмоза – најбољи начин за пречишћавање.
Одавно прва асоцијација на воду у нашим домаћинствима није свежина, нити пријатан укус. Никада не можемо бити сигурни какве су инсталације кроз које вода пролази док не стигне до нас. С обзиром да је основна улога воде у нашем телу чишћење, замислите шта се дешава и колико ти процеси заказују када уносимо воду која није ни довољно квалитетна, а ни довољно чиста.
Флаширана вода у пластичним боцама није решење, јер осим што је додатна ставка за буџет, доказано је да пластика није безбедна за чување воде, нарочито ако је изложена сунчевој светлости и високим температурама. Дакле, на нама је да се потрудимо да себи и својој породици обезбедимо исправну и квалитетну воду за пиће, и срећом постоји једноставно решење у виду куповине система за пречишћавање воде. Основа сваког квалитетног начина за пречишћавање воде јесте реверзна осмоза. У овом тексту сазнаћете како тачно реверзна осмоза функционише и зашто је толико ефикасна.
Шта значи реверзна осмоза?
Реверзна осмоза је технологија којом се елиминише широк спектар загађивача из воде. Вода под притиском пролази кроз полупропустљиву мембрану и та мембрана уклања загађиваче растворене у води. Ова технологија не само што чисти, већ обезбеђује и пријатнији укус воде. Осмоза, сама по себи, природан је процес који се дешава у нашем телу сваки пут када се рецимо купамо у мору. Мембрана у том случају постаје наша кожа, кроз коју вода стиже до нас.
Kако реверзна осмоза (РО) функционише?
Реверзна осмоза је процес који подразумева вршење притиска на висококонцентрисане растворене супстанце да би, кроз мембрану, дошле до раствора ниже концентрације. Већа концентрација растворене супстанце остаје на једној страни, а само растварач – чиста вода заправо остаје на другој.
На овај начин се, рецимо, од слане морске добија слатка вода за пиће. Исти тај процес врло је ефикасан за било коју врсту пречишћавања воде јер ефикасно уклања нитрате, пестициде, сулфате, флуориде, бактерије, фармацеутске производе, арсеник из воде и друге загађиваче. Kада се реверзна осмоза користи у системима за филтрацију воде, обично јој се придруже и различите врсте филтера које додатно побољшавају квалитет воде.
Шта се најчешће уклања реверзном осмозом (РО)?
Реверзна осмоза је моћан процес који уклања и до 99% растворених загађивача који се нађу у води. Оно што се најчешће елимише на овај начин јесу соли, честице различитог порекла, колоиди тј. молекули на бази масти и уља, супстанце које производе бактерије а које изазову обољења када се унесу у тело тзв. пирогене, нитрите, нитрате, пестициде, сулфате, флуориде, арсеник, фармацеутске производе и друге загађиваче.
Иако огроман део загађивача јесте уклоњен на овај начин, квалитетан систем за филтрацију воде садржаће бар још пар филтера који додатно чисте и оплемењују воду.
Да ли реверзна осмоза уклања и бактерије?
Иако реверзна осмоза уклања и бактерије, резултати ипак зависе и од рецимо тврдоће и количине загађености воде. Управо због тога се системи за филтрацију воде најчешће базирају на неколико фаза, где воде заправо већ прође кроз одређене филтере да би дошла до осмотске мембране.
Што је финији систем филтера, то је квалитетнија вода коју ћете на крају добити. Неки филтери служе за чишћење, а неки обогаћују укус и минерални састав воде. Зато се реверзна осмоза ретко користи самостално, а неизоставни је део сваког квалитетног система за филтрацију воде.
Да ли прокувавање воде може заменити реверзну осмозу?
Kување воде и реверзна осмоза заправо се не могу ни поредити. Kувањем воде можете уклонити једино бактерије које су у води али сви остали загађивачи, укључујући тешке метале, тоскични отпад и хемикалије, остају у води. Осим тога, кувањем воде,део воде се губи кроз испаравање и морали бисте да чекате да се прокувана вода охлади. Све у свему, прокувавање воде једноставно није ни близу довољно да добијете квалитетну, чисту воду за пиће.
Kолико је вода добијена реверзном осмозом чиста?
Системи који раде на принципу РО у широкој су употреби у разним областима медицине, као и свуда где је потребно обезбедити висок квалитет и чистоћу воде. Осмотска мембрана која се користе у процесу реверзне осмозе има ситне отворе кроз које могу проћи скоро само молекули чисте воде, док све нечистоће остају на мембрани. Ипак, за најбоље резултате, неоходно је да вода прође кроз одређене третмане пре и после проласка кроз осмотску мембрану.
Kоји је најбољи начин да се добије чиста вода пријатног укуса?
Kвалитетни системи за филтрацију воде углавном се базирају на систему РО. Оно што их разликује јесте квалитет филтера кроз који вода пролази пре и после осмотске мембране.
AqueenaPro систем за пречишћавање воде садржи петостепени систем филтера, где вода пре процеса реверзне осмозе пролази кроз полипропиленски филтер од пет микрона који уклања веће честице попут рђе и песка. Потом следи гранулирани карбински филтер који ослобађа воду од хлора, мириса, органских и других материја из воде.
Након тога следи још финији процес чишћења где вода пролази кроз полипропиленски филтер од једног микрона који филтира колоиде и ситније честице. И тек тада већ доста пречишћена вода долази до осмотске мембране која уклања бактерије, вирусе, тешке метале, као што су олово, кадмијум, жива, остаци пестицида, 2,4,6-трихлорфенол, нитрити и друге штетне супстанце. Иако сви ови филтери утичу и на укус воде, оно што воду из AqueenaPro система чини ненадмашно свежом и пријатном јесте завршни филтер са активним угљем од кокоса који води даје изузетно природан, пријатан укус.
На сличан начин функционише и „Цептеров” Edel Wasser апарат који такође садржи петостепени систем филтера. Edel Wasser функционише на принципу реверзне осмозе и садржи комбинацију inno-sense, neosense и филтера са честицама сребра који обезбеђују воду врхунског квалитета и изузетног укуса.
Оба апарата су једноставна за употребу и одржавање, и можете их поставити било где у кухињи. Њихов дизајн их чини лепим детаљем у сваком простору а воду коју добијете на овај начин можете користити и за кување и за умивање и слично.
Најпоузданији извор чисте воде
Захваљујући систему реверзне осмозе и савременој технологији, можете претворити ваш дом у извор здраве, чисте воде оплемењеног укуса. То је свакако и безбеднија и повољнија опција него да непрестано купујете флаширану воду за коју не знате у каквим је условима чувана и који је пут прешла до боце.
Након што једном уложите у квалитетан систем за филтрацију воде, имаћете увек доступну, свежу и чисту воду у вашем дому. Зато цена није нешто што треба да вам буде водич при избору. Јер, имајте на уму, треба вам систем који је поуздан и који ће трајати.
Увек проверите гаранцију и бирајте најбоље за себе и своје најближе и мислите о куповини апарата за пречишћавање воде као о једнократној инвестицији која вам дугорочно обезбеђује знатно бољи квалитет живота.
(Извор Цептер Србија)