MEĐU IZMEĐU

NEBESKE MASOVNE UBICE

Visited 151 times, 1 visit(s) today
Getty Images

Zašto neki meteoriti uzrokuju sveopšte izumiranje na Zemlji?

Meteorit ne treba da bude gigantskih razmera da uništi život na Zemlji, ali je jako bitno gde će udariti. Sastav stena u koje udari određuje razornost udara, a ne samo njegova veličina, otkrila je najnovija studija. Naša planeta je u svojoj 4,5 milijarde godina dugoj povesti doživela priličan broj bombardovanja kamenjem iz svemira, što je rezultiralo stvaranjem atmosferske prašine koja je prekrila njenu površinu. Tim naučnika pokušao je najnovijim istraživanjem utvrditi zašto neki udari meteora budu pogubni za život, poput onog koji je s lica Zemlje izbrisao dinosauruse, dok su drugi tek zanimljiva astronomska pojava.


Najstariji krater ima 2,2 milijarde godina

Istraživači sa Univerziteta Liverpul analizirali su 44 udara meteorita tokom poslednjih 600 miliona godina i otkrili su da ono svemirsko kamenje koje je udarilo u stene bogate kalijumovim feldspatom (feldspat označava grupu značajnih petrogenih minerala što tvore više od 60% Zemljine kore) na površini Zemlje uvek dovodi do epizode masovnog izumiranja, bez obzira na veličinu tog meteorita. Kalijumov feldspat, mineral ključan za događaj masovnog izumiranja, nije otrovan, ali se ponaša se kao moćan aerosol koji stvara jezgro leda i snažno utiče na dinamiku oblaka. Dozvoljava oblacima da propuštaju više sunčevog zračenja, što zauzvrat zagreva planetu i menja klimu. Kad se to dogodi, sama atmosfera postaje osetljivija na zagrevanje putem gasova „staklene bašte, poput onih otpuštenih u velikim vulkanskim erupcijama.

Naučnici su decenijama pokušavali odgonetnuti zašto jedni meteoriti uzrokuju događaje masovnog izumiranja, a drugi koji su doista veliki ne, kaže sedimentiolog dr Kris Stivenson sa pomenutog univerziteta i koautor studije. Dodao je da su on i kolege ostali iznenađeni kad su stavili sve podatke na gomilu i otkrili da je život na Zemlji normalno nastavio svoju svakodnevicu nakon četvrtog najvećeg udara meteorita koji je stvorio krater prečnika 48 kilometara, dok je upola slabiji udar povezan s masovnim izumiranjem pre oko pet miliona godina.

„Koristeći ovu novu metodu za ocenu mineralnog sastava materijala izbačenog nakon udara meteorita u krateru i oko njega, pokazali smo da svaki put kad meteorit, veliki ili mali, pogodi kamenje bogato kalijumovim feldspatom to je povezano s događajem masovnog izumiranja, ističe dr Stivenson. Istraživanje, koje je objavljeno u znanstvenom časopisu Geological Society of London otvorilo je posve nove pravce istraživanja, uključujući i šta to tačno ubija život tokom takvih udara meteorita u Zemlju.

(Izvor Zimo)

Visited 151 times, 1 visit(s) today

O autoru

administrator

Ostavite komentar