МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НЕСТАНАК ЉУДСКЕ ВРСТЕ

136 pregleda
Shutterstock

Узнемирујуће истраживање: до тога би могла довести вештачка интелигенција.

Напредна вештачка интелигенција (AI) могла би представљати катастрофалан ризик за човечанство и збрисати читаве цивилизације, упозорава нова студија. Вештачка интелигенција би могла бити потенцијални одговор великог филтера на Фермијев парадокс, с потенцијалом да уништи интелигентни живот у свемиру пре него што успостави контакт с другима, сугерише студија која тек треба да буде рецензирана, преноси The Independent. Фермијев парадокс, популарно ухваћен фразом Где су сви они?, деценијама је збуњивао научнике. Односи се на узнемирујућу идеју да, ако је вероватан ванземаљски живот у свемиру, зашто се онда људи с њим још нису сусрели.

Предложене су многе хипотезе које нуде различита објашњења нашег досадашњег усамљеног присуства у космосу. Иако прорачуни вероватноће, као што је популарна Дрејкова једначина, сугеришу да би у галаксији могао постојати велики број интелигентних цивилизација, још влада загонетна космичка тишина. Једна популарна претпоставка, позната као Велики филтер, наговешћује да је неки догађај потребан за настанак интелигентног живота крајње мало вероватан, отуда и космичка тишина.

Логичан еквивалент је да неки катастрофални космички феномен вероватно спречава ширење живота у свемиру.Ово би могао бити природни догађај, или што је још више збуњујуће, нешто што интелигентна бића раде себи, што доводи до њиховог изумирања, написао је аутор студије Марк Бејли са Националног обавјештајног универзитета (NIU) у САД. Ново истраживање теоретисало је да би напредак AI могао бити тачна врста катастрофалног ризичног догађаја који би потенцијално могао уништити читаве цивилизације.

У студији Бејли контекст Великог филтера уоквирује у потенцијални дугорочни ризик од технологија попут вештачке интелигенције коју не разумемо у потпуности.Људи су ужасни у интуитивној процени дугорочног ризика, изјавио је овај научник, додајући да не разумемо у потпуности AI, али она се брзо инфилтрира у наше животе.

„Будућа вештачка интелигенција ће вероватно тежити генерализованим системима усмереним ка циљевима са значајнијом контролом, где ће последице ненамјерних исхода постати знатно теже, упозорио је он. Марк Бејли је поставио оно што назива аргументом друге врсте, што отвара могућност да би се напредна вештачка интелигенција могла ефикасно понашати као друга интелигентна врста с којом бисмо на крају делили ову планету.

Узимајући у обзир шта се догодило када су модерни људи и неандерталци коегзистирали на Земљи, истраживач из NIU каже да су потенцијални исходи суморни.Разумно је да би технологија ван контроле, посебно она која је усмерена ка циљу попут AI, била добар кандидат за Велики филтер”, написао је Марк Бејли у студији.Морамо се запитати; како да се припремимо за ову могућност?закључио је он.

(Kликс)

О аутору

administrator

Оставите коментар