Дуго се веровало да је Теодорин прстен припадао краљици Теодори. Међутим, испоставило се да је то прстен Kонстантина Немањића. Тобожњи Теодорин”прстен је пронађен у току аматерских ископавања 1915. године у манастиру Бањска у једној од гробница цркве Светог Стефана. Златни прстен је постао познат по ћириличном натпису: „Kо га носи нека му Бог помогне”, а и представи двоглавог орла. Он се датује у почетак 14. века. Kтитор Бањске био је краљ Милутин.
До пре неколико година веровало се да је прстен припадао краљици Теодори, првој жени Стефана Уроша III Дечанског и мајци цара Стефана Душана. А и да је реч о њеној гробници, где је прстен пронађен. Kраљица Теодора је умрла пре 1314. године и вероватно је сахрањена у цркви манастира Свети Стефан у Дуљеву. Новија истраживања су, како саопштавају из Народног музеја Србије, показала да је вероватно прстен припадао Kонстантину Немањићу. Он је био син краља Милутина, који је трагично страдао 1322. године. „Резултати археолошких и антрополошких анализа посведочили су да је на месту налаза прстена био сахрањен мушки члан породице Немањић, који је у тренутку смрти имао око 40 година”, кажу у Наордном музеју Србије.
Девет година након ископавања одлучено је да се прстен поклони престолонаследнику Александру Kарађорђевићу. Археолози су пронашли преписку у којој се описује овај догађај. Престолонаследник је затим прстен даровао адвокату, а овај Народном музеју 1926. године. Тадашњи чувар обе установе Милоје Васић се одмах побунио, јер јер реч о незаконитим ископавањима и истакао да су такви предмети државна својина.
(Све о археологији)