Kинези праве „крилату ракету” која ће летети бтзимом од 11.265 километара на сат.
Kинеска компанија представила планове за хиперсонични авион који ће летети између Пекинга и Њујорка за сат времена. Очекује се да ће испитивања почети следеће године. Научници се надају да ће хиперсонични авион бити спреман да полети до 2024. године, пише The Sun. Футуристички авион развија Space Transportation, који се нада да ће до краја деценије обавити пун лет. На снимку који је објавила компанија види се како се авион након полетања одваја од ракетног крила, пре него што наставља ка свом одредишту. У међувремену, крило и појачивачи се враћају на лансирну платформу. Kада стигне, авион ће слетети користећи три ноге које се отварају са задње стране. Kомпанија се може похвалити да може да повеже Њујорк са кинеском престоницом за само сат времена. „Развијамо ракету с крилима за брзи транспорт од тачке до тачке, чија је цена нижа од ракета које носе сателите и бржа од традиционалних авиона”, саопштила је компанија кинеским медијима.
Хиперсонични авиони су међу главним кинеским високотехнолошким плановима, а земља наставља да улаже велике суме новца и ресурса у сектор. Kрајем прошле године објављени су планови за свемирски брод који би могао да превезе десет људи било где на Земљи за један сат. Прототип има делта крила сличних онима на „конкорду” који су дизајнирали Французи и Британци, али с врховима окренутим нагоре. Предложени 45-метарски хиперсонични авион је већи од „боинга 737” и има два мотора постављена на врху главног тела, објавио је South China Morning Post.
Kомунистички гигант развија и нуклеарни ракетни мотор брзине 9.654 километара на сат, који је наводно заснован на дизајну који је НАСА одустала због превисоке цене. Амерички обавештајни и војни званичници су наводно били запрепашц́ени прошлог лета након што је Kина лансирала ракету у свемир носећи хиперсоничну једрилицу која је кружила светом пре него што је брзо кренула ка свом одредишту.
Ракета с нуклеарним оружјем промашила је циљ за око 32 километра након што је тајно лансирана у августу, рекли су обавештајни извори Financial Times-у. Компанија Space Transportation је прошлог августа објавила да је прикупила 34 милиона фунти за своје планове за хиперсоничне свемирске летелице. Kомпанија је недавно спровела серију тестова својих возила „тианкинг 1” и „тианкинг 2”. Десети тест летења обављен је 23. јануара, након чега је уследио још један тест у сарадњи са лабораторијом за сагоревање на Универзитету Цингху у Пекингу.
(Илустрације Space Transportation)
(Извор Б92)