Neuobičajena setlost stigla je pre 2,6 miliona i izazvala pomor život sveta na Zemlji. Kako se to zna? Naučnici su to ustanovili na osnovu naslaga radioaktivnog izotopa gvožđa koje su pronašli na dnu okeana. Krivcem za pogubne klimatske promene označena je supernova ili eksplozija zvezde na oko 150 svetlosnih godina od naše planete.
Pojedinci su sredinom devedesetih upozoravali da treba tragati za gvožđem-60, za koje se poouzdano zna da nikako drugačije nije dospelo osim rasprskavanjem neke zvezde. U svakom slučaju, čestice poznate pod imenom mioni (nekoliko stotina puta teže od elektrona) uzrokovale su rak i mutacije – posebice kod krupnih životinja.
Naknadno se procenjuje da je stopa obolevanja od opake bolesti porasla za 50 odsto za bića veličine čoveka, a za slona ili kita još više. I to je povezano sa izumiranjem velikih morskih vrsta na granici geoloških razdoblja pliocena i pleistocena, kada je, je ipčezlo 36 posto životinjskih vrsta. Jedna njih je megalodon, morski pas veličine autobusa.