МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ПРЕ МАЈМУНА И ЧОВЕКА

589 pregleda
Алеси (Фред Спур)

Фосил лобање младунчета које је живело у шумама Кеније пре тринаест милиона година нуди увид у то како је давни предак људи и свих модерних мајмуна могао да изгледа.

Научници су објавили да су открили досад најкомплетнију лобању мајмуна који је изумро. Лобања је припадала младунчету које су назвали Алеси. Тај вредан и редак фосил омогућио им је да проуче карактеристике мозга, унутрашњег уха и правих зуба које су пронашли испод млечних зуба.

Фосили старији од десет
милиона година који могу да
осветле еволуцију заједничких
предака људи и модерних
мајмуна јесу ретки.

Због мале њушке, пронађена лобања величине лимуна подсећа на лобању гибона, малог азијског мајмуна. Међутим, систем за равнотежу у унутрашњем уху разликује се од оног који постоји код гибона, па се претпоставља да се новооткривена врста кретала кроз дрвеће опрезније и да је имала мање руке од гибона, који се креће кроз крошње са акробатском лакоћом.

Лобања може да пружи одговор на старо питање о пореклу линије која води до људи и модерних мајмуна као што су шимпанзе, гориле, орангутани и гибони, показујући да је њихов заједнички предак еволуирао у Африци, не у Евроазији, кажу научници.

Фосили старији од десет милиона година који могу да осветле еволуцију заједничких предака људи и модерних мајмуна јесу ретки, често су то само оштећени зуби или делови костију вилице.
Због тога се тај фосил, ископан западно од језера Туркана у северној Кенији, сматра тако важним.

„Јако је тешко наћи нешто овако вредно. Зато кад га пронађемо, скачем од среће. Још увек не могу да дођем себи”, каже палеонтолог Исаја Ненго.

Име Алеси је изведено од „алес”, што значи „предак” на локалном турканском језику. Фосил припада новој врсти која је названа Nyanzapithecus alesi и у блиском је сродству са заједничким претком људи и модерних мајмуна, премда је тај предак вероватно и старији, каже Фред Спур са Универзитета у Лондону.

Алесини зуби и потпуно развијена кост ушне тубе указују на сродство са модерним мајмунима. Анализа зуба показује да је младунче имало годину дана и четири месеца кад је угинуло. Истраживачи, који још не могу да утврде Алесин пол, кажу да је младунче нестало вероватно у вулканској ерупцији. Студија је објављена у часопису „Нејчер”.

(Извор РТС)

О аутору

Станко Стојиљковић

1 коментар

  • ПРЕ МАЈМУНА И ЧОВЕКА, Обајавио Нејчер.
    Нејчер је главни промотер теорије еволуције. Сва што би ишло у прилог теорије еволуције Нејчер објављује некритички. Ово је са аспекта научних принципа неприхватљиво.
    Прво, ни један метод датирања старости није поуздан.
    Друго, на основу лобање могуће је само приближно одредити величину мозга. КАРАКТЕРИСТИКЕ мозага, структуру мозга, мождане мреже и синапсе и сродност према некој врсти немогуће је установити на основу лобање.
    Треће, карактеристике унутрашњег ува и система равнотеже немогуће је утврдити на основу лобање. Главни део система ревнотеже је мембранозан и у њему се налази течност. То у фосилу лобање није могуће наћи.
    Четврто, свака врста живота има своје генетске аномалије, поготово у пределу главе. Ова лобања би могла бити и генетска аномалија неке врсте мајмуна.
    Дакле, ова лобња, без спекулација, није доказ ничега. Но, спекулацијама евплуционисти ће докакати шта желе да докажу.

Оставите коментар