Porast temperature, izazvan klimatskim promenama, negativno se odražava i na kvalitet sna ljudi širom sveta, pokazala je najnovija studija. Ukoliko temperature i dalje budu rasle, svaka osoba na svetu će spavati manje između 50 i 58 sati godišnje do kraja veka, navodi se u studiji, u časopisu One Earth.
Prema studiji, koja se bavi negativnim posledicama porasta temperature na zdravlje ljudi, na udaru će posebno biti starije osobe, žene, zemlje sa nižim primanjima, kao i topliji regioni. „Uticaj promenljivih vremenskih obrazaca, suša, poplava i oluja, najviše pogađa siromašne i marginalizovane zajednice, što dovodi do propalih useva i naglog povećanja cena hrane”, navela je organizacija „Oksfam” u analizi o klimatskoj krizi. San podjednako utiče i na fizičko i na mentalno zdravlje čoveka, pomaže očuvanju imunološkog sistema, dobrog raspoloženja, pažnje. Manjak sna, s druge strane, narušava mentalno i fizičko zdravlje, izaziva kardiovaskularna oboljenja, depresiju i bes, halucinacije, a čak može da rezultira i preranom smrću.
Prema podacima američke Uprave za bezbednost na putevima, najmanje 100.000 saobraćajnih nesreća, 71.000 povređenih osoba i 1.550 smrtnih slučajeva godišnje u SAD, rezultat su toga što su vozači zaspali za volanom. Naučnici su, prateći sedam miliona izveštaja o spavanju 47.000 odraslih osoba u 68 zemalja, otkrili da toplije noći negativno utiču na kvalitet sna. Zaključili su da oni koji spavaju na temperaturi od 30 stepeni Celzijusa izgube 14 minuta sna.
(Izvor Sputnjik)