Необична форма бактерије која је откривена на дну океана има чудан метаболизам какав нема ниједна до сада откривена форма. Сама ствара енергију и преживљава у свим условима.
Тим немачких научника наводи да откривени микроорганизам има неуобичајену могућност да преживи како на органским, тако и неорганским супстанцама, и то без потребе за кисеоником. Научници су дуго сумњали да овако нешто постоји. Организам, познат као Acetobacterium woodii, изабрао је за себе чудне услове живота, тако да су му дом хидротермални отвори, али и црева термита. Способност ове бактерије да створи и користи водоник и угљен диоксид да би створила енергију је нешто што је чини јединственом. Научници су, међутим, дуго сумњали да овакво нешто постоји.
Илустрација (CC0 Pixabay)
„И раније се спекулисало да многи древни облици живота имају метаболизам који смо описали код бактерије А. woodii”, објаснио је микробиолог Фолкер Милер са франкфуртског Гете Универзитета.
Према његовим речима, тако нешто се сумњало и за Асгард археју која је откривена пре неколико година на морском дну крај обале Калифорније.
„Наше истраживање пружило је први доказ да овакав вид функционисања метаболизма заиста постоји”, навео је Милер.
У студији, објављеној у Часопису за микробиолошку екологију, научници су изнели тезу да је један од начина функционисања метаболизма ферментација органских материја у алкохоле, ацетилну киселину и молекуларни водоник, а да други део метаболизма функционише као „судопера за електроне” за спољну средину.
(Извор Спутњик)
Ако Acetobacterium woodii повежемо са потрагом за планетама у свемиру сличним земљи, руководећи се егоцентризмом да је само човеку сличан интелигентни облик живота могућ или још горе да је само на земљи сличним планетама могућ живот, тражимо иглу у пласту сена. А у нашем пласту сена смо се управо уболи на једну од нас другачију иглу. Acetobacterium woodii.