Најновија неуролошка истраживања дају другачије резултате, у којима се износи податак, да већина популације одрасте у тридесетим годинама.
У многим државама 18-годишњаци се правно сматрају одраслим особама. Најновија неуролошка истраживања дају другачије резултате, у којима се износи податак, да већина популације одрасте у тридесетим годинама. Апсурдно је мислити да постајемо одрасле особе са 18 година, сматрају стручњаци Универзитета Кембриџ.
Разлог се вероватно крије у развојним процесима
у мозгу, чије одрастање се заправо не може
одредити прецизним временским одредницама.
Неуронаучници тврде да мозак осамнаестогодишњака, још пролази кроз велике промене, да се у двадесетим могу појавити одређени ментални поремећаји, који почињу да се решавају тек када уђемо у тридесете. Према њиховим речима, постоје индивидуалне варијабле у развоју људског мозга који је непрекидно у неком виду транзиције, па ни прецизна граница одрастања не постоји.
Ово истраживање и нове спознаје посебно су важне за проучавање озбиљних менталних болести као што су шизофренија и нека друга стања, која настају због сложене интеракције гена и околине. Шизофренија се обично дијагностикује код старијих адолесцената, док се у двадесетима ризик за њено појављивање смањује.
Разлог се вероватно крије у развојним процесима у мозгу, чије одрастање се заправо не може одредити прецизним временским одредницама, напомињу стручњаци.
(Извор РТС)