Етрурска ровчица, један од најмањих копнених сисара на Земљи, не пада у зимски сан, она користи другу тактику. Сезонски циклуси управљају животом на Земљи, од одређивања времена за сезону парења до утицаја на миграције и управљања физиолошким стањима као што је хибернација. Ефекат таквих променљивих услова на понашање је добро документован, али њихов утицај на мозак остаје практично непознат.
Због тога научници истражују дугорочне сезонске промене у мозгу сисара, познате као Денелов ефекат, када животиње испољавају промене у величини тела и мозга да би се супротставиле метаболичким захтевима зимских услова. За разлику од зимских спавача, етрурска ровчица, Suncus etruscus – један од најмањих сисара на Земљи – мора предано да једе током целе године да би остала у животу. Kод овог малог копненог сисара научници наилазе на велике сезонске варијације у ћелијској структури и неуронској активности. Мозак ове животиње, а посебно њихов неокортекс, зими се смањује.
У истраживању Seasonal plasticity in the adult somatosensory cortex, научници су забележили да ровчице, које су тактилни ловци, смањују део свог мозга за 28 одсто. Ширина слоја који се смањио, као и број неурона, поново су се повећали за 29, односно 42 одсто када је поново наступило лето, каже исто истраживање. На тај начин, ови инсектоједи, када зими немају довољно хране, смањују део својег мозга да би уштеделе енергију.
(Национална географија)